Véget ért a Magyar Közút hulladékmentesító programja; a Sokszínű Vidék tegnapi kiadásában összegzi az adatokat. Mint írják, öt nap alatt közel 3000 kilométernyi útszakaszról, országosan összesen 105 tonnányi hulladékot gyűjtöttek össze a cég dolgozói és civil önkéntesek a társaság egy hetes szemétszedési akciójának részeként. Korábban a Dél-Kom Sajtófigyelő is beszámolt róla, hogy a civilek aktivitása bizony nem volt bántó. Nógrád megyében például csak egy önkormányzat ajánlotta föl szolgálatait. Ezzel együtt az akcióhét alatt 220 helyszínen a közutas mérnökségi és irodai dolgozók mellett magánszemélyek, civil csoportok, oktatási intézmények is gyűjtötték a szemetet egymástól eltérő útszakaszokon, csomópontokban és pihenőhelyeken. Valamennyi szakaszon jellemző volt a közlekedők által az utazásuk során elszórt hulladék, így a PET palack, fém italos doboz, cigarettás doboz, autózás közben fogyasztható élelmiszerek csomagolása. A hulladék összetétele ugyanakkor vegyes képet mutat: háztartási gépek, építési-bontási, lomtalanításból származó hulladékok, zöldhulladék, használt gumiabroncsok is szerepelnek a toplistán, de sok esetben különböző veszélyes hulladékokat is találtak a résztvevők. Az Index emlékeztet: az illegálisan elszórt és elhelyezett szemét összegyűjtése, elszállítása és lerakóhelyeken való leadása évi 1-1,5 milliárd forintos terhet jelent a közútnak. Az Autószektor fényképet és rövid videót is mellékelt tudósításához. A Vezess arra volt kíváncsi, hogy melyik megyében szemetelnek a legtöbbet? Megállapításuk szerint Borsod-Abaúj-Zemplén, Csongrád-Csanád és Pest megyékben egyébként.
Hozzá kell tennünk: elég csak két évet visszamenni az időben ahhoz, hogy sokkal sikeresebb akcióról találjunk adatokat. Annak idején a 24.hu írta meg, hogy alig 5 nap alatt 3200 köbméter szabálytalanul kidobott hulladékot szállítottak hivatalos hulladék lerakóhelyre, hulladékkezelő központba, amely közel 650 tonna szemét ártalmatlanítását jelentette. Kevéssé valószínű, hogy a hulladék tömege azóta hatodára csökkent volna…
