Kedves Kollégák!
Az országos tisztifőorvos a HungaroMet Magyar Meteorológiai Szolgáltató Nonprofit Zrt. előrejelzése alapján másodfokú hőségriasztást rendel el az ország egész területére 2026. június 20. (szombat) 00:00 órától 2026. június 23. (kedd) 24:00 óráig. A hirtelen felmelegedés különösen megterhelheti a szervezetet, ezért fontos, hogy időben felkészüljünk a kánikulára, és fokozottan figyeljünk idős hozzátartozóinkra és a saját egészségünkre is.A következő napokban az ország nagy részén tartós kánikulára kell számítani. Az év első jelentős hőhulláma különösen megterhelő lehet, mert szervezetünk még nem alkalmazkodott a tartós meleghez.
💧 Mit tegyünk a hőségben?
✅ Fogyasszunk bőségesen folyadékot (akkor is, ha nem érezzük magunkat szomjasnak)
✅ Lehetőleg 11 és 15 óra között kerüljük a tűző napot
✅ Viseljünk világos, könnyű ruházatot
✅ Gondoskodjunk otthonunk és munkahelyünk megfelelő szellőztetéséről
✅ Fordítsunk kiemelt figyelmet az idősekre, kisgyermekekre és a krónikus betegekre
🚗 Soha ne hagyjunk senkit az autóban!
A napon parkoló járművek belső hőmérséklete akár 70 °C fölé is emelkedhet, ami perceken belül életveszélyes lehet. Soha ne hagyjunk gyermekeket, időseket vagy háziállatokat az autóban! Ha ilyet tapasztalunk, azonnal hívjuk a 112-es segélyhívót.
🔥 Fokozott tűzveszély
A száraz, meleg időjárás miatt több térségben tűzgyújtási tilalom lehet érvényben. Erdőkben és azok 200 méteres körzetében tilos tüzet gyújtani, még a kijelölt tűzrakóhelyeken is. A kerti grillezés és bográcsozás során se hagyjuk felügyelet nélkül a tüzet.
⚠️ Szén-monoxid nyáron is veszélyes!
Sokan nem tudják, hogy a nagy melegben csökkenhet a kémények huzathatása, ezért a nyílt égésterű vízmelegítők és gázkészülékek környezetében szén-monoxid keletkezhet. Gondoskodjunk a megfelelő szellőzésről és ellenőrizzük a CO-érzékelők működését.
Vigyázzunk magunkra, családunkra és kollégáinkra a hőség idején!
További információk: BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság és Katasztrófavédelem honlapja.