Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the wp-toolbelt domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client1/web84/web/wp-includes/functions.php on line 6121
Szemétarmageddon Pest megyében | Dél-kom Intranet


Gödöllő és Vác ugyanúgy érintett, mint a kis falvak, a Dunakanyartól a Börzsönyön át a Pesttől délre fekvő helységekig – írja riportjában Kiss Imola a 444 mai számában a Pest vármegyei hulladékszállítási anomáliákról. A Dél-Kom Sajtófigyelő a kezdetektől figyelemmel kíséri az eseményeket, a mostani írásban olvasható nóvum, hogy vannak helyek, ahol már a kommunális szemét elszállítása is nehézkes. A térség szolgáltatója, a Duna-Tisza Közi Hulladékgazdálkodási Nonprofit Kft. (DTKH) kapacitáshiányra hivatkozik, de az is tudható, hogy pénzügyileg megrendült. Azt, hogy hol mekkora mértékű a probléma és a csúszás, talán a cég sem tudná megmondani. A pótlásra dátumot már nem közölnek, ezért még csak visszavinni sem tudják az emberek a szemetet addig, hogy ne az utcán éktelenkedjen.

– A legnagyobb probléma az, hogy a költségek brutálisan nőnek, az autók javíttatása, az emberek bére is, de az NHKV a rezsicsökkentés miatt ugyanazokkal az árakkal finanszíroz mindent, mint kilenc évvel ezelőtt. Ezért nincs tovább – mondja Kiss Zsolt, Vác alpolgármestere. És akkor még az üzemanyagárakról nem is beszéltünk. Az, hogy miért jutott az összeomlás szélére a DTKH, világos, de hogy végül is mi indította be a mostani dominót, nem lehet pontosan tudni. Az NHKV – melynek felügyelő minisztere Palkovics László – mindenesetre 2016 óta nem adott le mérleget; becslések szerint 60 milliárdos veszteséget halmozott fel. A 444-nek egy, korábban a hulladékgazdálkodás területén dolgozó forrása úgy fogalmazott, hogy az NHKV vezetője, Vásárhelyi Tibor „egyáltalán nem ura a hivatalának: névként szerepel a cég élén, bejár dolgozni, de nem tud intézkedni abban, hogy kifizessék a DTKH-nak a szolgáltatás díját”.

– A színvonal romlása nagyban köszönhető annak a tevékenységnek, amit a Vécsey László fideszes országgyűlési képviselő által támogatott Fördős Attila vezetése alatt folytatott a társulás. Tönkretettek egy jól működő, szakmailag korrekt szolgáltatást nyújtó céget. Előfordulhat, hogy a katasztrófavédelemnek kell beavatkoznia – mondta Gémesi György, az ugyancsak érintett Gödöllő polgármestere. Az is igaz ugyanakkor, hogy a lakosság által befizetett díj a teljes költségeknek mindössze 40-45 százalékát fedezi. A térség fideszes önkormányzati képviselői – Rétvári Bence, Tuzson Bence, Vécsey László – sehol semmit nem kommunikálnak a problémáról, a kritikus kommenteket törlik. Lassan elképzelhetetlen, hogy ilyen pénzhiánnyal küszködve hogyan, mikor lehet behozni azt a hatalmas csúszást, amit a DTKH görget maga előtt.