Gödöllő és Vác ugyanúgy érintett, mint a kis falvak, a Dunakanyartól a Börzsönyön át a Pesttől délre fekvő helységekig – írja riportjában Kiss Imola a 444 mai számában a Pest vármegyei hulladékszállítási anomáliákról. A Dél-Kom Sajtófigyelő a kezdetektől figyelemmel kíséri az eseményeket, a mostani írásban olvasható nóvum, hogy vannak helyek, ahol már a kommunális szemét elszállítása is nehézkes. A térség szolgáltatója, a Duna-Tisza Közi Hulladékgazdálkodási Nonprofit Kft. (DTKH) kapacitáshiányra hivatkozik, de az is tudható, hogy pénzügyileg megrendült. Azt, hogy hol mekkora mértékű a probléma és a csúszás, talán a cég sem tudná megmondani. A pótlásra dátumot már nem közölnek, ezért még csak visszavinni sem tudják az emberek a szemetet addig, hogy ne az utcán éktelenkedjen.
– A legnagyobb probléma az, hogy a költségek brutálisan nőnek, az autók javíttatása, az emberek bére is, de az NHKV a rezsicsökkentés miatt ugyanazokkal az árakkal finanszíroz mindent, mint kilenc évvel ezelőtt. Ezért nincs tovább – mondja Kiss Zsolt, Vác alpolgármestere. És akkor még az üzemanyagárakról nem is beszéltünk. Az, hogy miért jutott az összeomlás szélére a DTKH, világos, de hogy végül is mi indította be a mostani dominót, nem lehet pontosan tudni. Az NHKV – melynek felügyelő minisztere Palkovics László – mindenesetre 2016 óta nem adott le mérleget; becslések szerint 60 milliárdos veszteséget halmozott fel. A 444-nek egy, korábban a hulladékgazdálkodás területén dolgozó forrása úgy fogalmazott, hogy az NHKV vezetője, Vásárhelyi Tibor „egyáltalán nem ura a hivatalának: névként szerepel a cég élén, bejár dolgozni, de nem tud intézkedni abban, hogy kifizessék a DTKH-nak a szolgáltatás díját”.

– A színvonal romlása nagyban köszönhető annak a tevékenységnek, amit a Vécsey László fideszes országgyűlési képviselő által támogatott Fördős Attila vezetése alatt folytatott a társulás. Tönkretettek egy jól működő, szakmailag korrekt szolgáltatást nyújtó céget. Előfordulhat, hogy a katasztrófavédelemnek kell beavatkoznia – mondta Gémesi György, az ugyancsak érintett Gödöllő polgármestere. Az is igaz ugyanakkor, hogy a lakosság által befizetett díj a teljes költségeknek mindössze 40-45 százalékát fedezi. A térség fideszes önkormányzati képviselői – Rétvári Bence, Tuzson Bence, Vécsey László – sehol semmit nem kommunikálnak a problémáról, a kritikus kommenteket törlik. Lassan elképzelhetetlen, hogy ilyen pénzhiánnyal küszködve hogyan, mikor lehet behozni azt a hatalmas csúszást, amit a DTKH görget maga előtt.