Budapest közműholdingja kiszervezi a hulladékszállítást egy Mollal közös cégbe – adta hírül a Dél-Kom Sajtófigyelő is még november közepén. A részletekről mai lapszámában illetve internetes kiadásában cikkezik a Népszava (szerző: Szalai Anna). Az előzetes megállapodás szerint az olajtársaság annyi tőkét tesz a cégbe, amennyi az apportált fővárosi vagyonelemek értéke. A lap információi szerint azonban akad néhány fogós kérdés. Néhány ingatlan – van köztük milliárdos értékű is – egyszerre jelenik meg az FKF és egy másik cég, a Budapesti Temetkezési Vállalat könyveiben. Az FKF célgépeinek, telephelyeinek és üzemeinek egy része ráadásul nem kerülhet közös tulajdonba, lévén ezeket olyan uniós támogatásból vásárolták, illetve valósították meg, amelyet a fővárosi önkormányzat kapott. A városvezetés pedig vállalta, hogy ezeket meghatározott ideig a pályázat elnyerésekor megjelölt célra használják, nem adják el, nem apportálják. Ezeket a feladatellátáshoz nélkülözhetetlen eszközöket és üzemeket (például kukásautó, hulladékválogató) jelenleg haszonkölcsön szerződés alapján használja az FKF. Várhatóan így lesz a Mol-lal létrehozandó közös cégben is. Könnyen előfordulhat, hogy az alapításkor még egyenlő tulajdoni hányaddal és jogokkal rendelkező cégtársak közül a főváros szűkös pénzügyi talaján álló BKM szerepe a társaságban erősen lecsökken a felléépő többletforrásigény nagyságával arányosan, hiszen aligha tud lépést tartani az évről-évre jelentős profitot termelő olajtársaság pénzügyi lehetőségeivel. Rövid idő alatt kialakulhat egy olyan tulajdoni helyzet, amelyben a fővárosnak a BKM-en keresztül sem lesz sok ráhatása Budapest hulladékgazdálkodására, miközben a több milliárdos vagyont sem birtokolja többé. A közös vállalatokból nem sok haszna volt eddig a fővárosnak. Az is kérdés, hogy mi lesz akkor, ha az állam végleg átadja a hulladékgazdálkodást a Mol-nak és kilép a koncesszori kötelékből, így szabadulva az akár milliárdokra rúgó kötelező kompenzációból.
- Jól felépített kényszerházasság ez, csak éppen előbb hálták el a nászt, minthogy kimondták volna az esküt – vélekedik egy eseményekre rálátó – névtelenséget kérő – szakember, aki nem tartja kizártnak, hogy az FKF vagyonelemeit az üzleti kockázatokra, illetve a bizonytalan tulajdonviszonyokra tekintettel alulértékelik, a Mol-nak nem is kell majd olyan sokat beletennie a közös cégbe. Így igen olcsón kiénekelheti a sajtot a fővárosi önkormányzat szájából.
- Valójában nem sok választásunk volt: vagy önként adjuk egy közös társulásnak ezt a több milliárd forint értékű vagyont vagy a hulladéktörvény alapján a közfeladat ellátásra tekintettel ingyen veszi használatba a koncesszor és akkor az a helyzet alakulna ki, ami az iskolákkal történt: a tulajdon ugyan az önkormányzatoké maradt, de nem kezdhetnek vele semmit – jelentette ki a lapnak Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes, aki szerint a könyv szerinti értéken számolják el a vagyonelemeket