Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the wp-toolbelt domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client1/web84/web/wp-includes/functions.php on line 6121
Milliárdos kényszerházasságra készül a Mollal a főváros | Dél-kom Intranet


Budapest közműholdingja kiszervezi a hulladékszállítást egy Mollal közös cégbe – adta hírül a Dél-Kom Sajtófigyelő is még november közepén. A részletekről mai lapszámában illetve internetes kiadásában cikkezik a Népszava (szerző: Szalai Anna). Az előzetes megállapodás szerint az olajtársaság annyi tőkét tesz a cégbe, amennyi az apportált fővárosi vagyonelemek értéke. A lap információi szerint azonban akad néhány fogós kérdés. Néhány ingatlan – van köztük milliárdos értékű is – egyszerre jelenik meg az FKF és egy másik cég, a Budapesti Temetkezési Vállalat könyveiben. Az FKF célgépeinek, telephelyeinek és üzemeinek egy része ráadásul nem kerülhet közös tulajdonba, lévén ezeket olyan uniós támogatásból vásárolták, illetve valósították meg, amelyet a fővárosi önkormányzat kapott. A városvezetés pedig vállalta, hogy ezeket meghatározott ideig a pályázat elnyerésekor megjelölt célra használják, nem adják el, nem apportálják. Ezeket a feladatellátáshoz nélkülözhetetlen eszközöket és üzemeket (például kukásautó, hulladékválogató) jelenleg haszonkölcsön szerződés alapján használja az FKF. Várhatóan így lesz a Mol-lal létrehozandó közös cégben is. Könnyen előfordulhat, hogy az alapításkor még egyenlő tulajdoni hányaddal és jogokkal rendelkező cégtársak közül a főváros szűkös pénzügyi talaján álló BKM szerepe a társaságban erősen lecsökken a felléépő többletforrásigény nagyságával arányosan, hiszen aligha tud lépést tartani az évről-évre jelentős profitot termelő olajtársaság pénzügyi lehetőségeivel. Rövid idő alatt kialakulhat egy olyan tulajdoni helyzet, amelyben a fővárosnak a BKM-en keresztül sem lesz sok ráhatása Budapest hulladékgazdálkodására, miközben a több milliárdos vagyont sem birtokolja többé. A közös vállalatokból nem sok haszna volt eddig a fővárosnak. Az is kérdés, hogy mi lesz akkor, ha az állam végleg átadja a hulladékgazdálkodást a Mol-nak és kilép a koncesszori kötelékből, így szabadulva az akár milliárdokra rúgó kötelező kompenzációból.

  • Jól felépített kényszerházasság ez, csak éppen előbb hálták el a nászt, minthogy kimondták volna az esküt – vélekedik egy eseményekre rálátó – névtelenséget kérő – szakember, aki nem tartja kizártnak, hogy az FKF vagyonelemeit az üzleti kockázatokra, illetve a bizonytalan tulajdonviszonyokra tekintettel alulértékelik, a Mol-nak nem is kell majd olyan sokat beletennie a közös cégbe. Így igen olcsón kiénekelheti a sajtot a fővárosi önkormányzat szájából.
  • Valójában nem sok választásunk volt: vagy önként adjuk egy közös társulásnak ezt a több milliárd forint értékű vagyont vagy a hulladéktörvény alapján a közfeladat ellátásra tekintettel ingyen veszi használatba a koncesszor és akkor az a helyzet alakulna ki, ami az iskolákkal történt: a tulajdon ugyan az önkormányzatoké maradt, de nem kezdhetnek vele semmit – jelentette ki a lapnak Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes, aki szerint a könyv szerinti értéken számolják el a vagyonelemeket