Határokon átívelő sajtóvita alakult ki a hulladék lehetséges energetikai hasznosításáról. Amint a Dél-Kom Sajtófigyelő is beszámolt róla a múlt héten, a vitát a Greendex cikke provokálta, mely egyértelműen elvetette a hulladékok ilyes hasznosíthatóságát. A Portfolio Business podcast pénteki adásának vendége Simon Anita, az Alteo Nyrt. fenntarthatóságért és körforgásos gazdaságért felelős vezérigazgató-helyettese volt, aki a másik vélemény-oldalt képviselte.

Mindeközben a szlovákiai ÚjSzó arról cikkezett tegnap esti kiadásában, hogy az energiaválság Szlovákiában is felerősítette az energia-önellátásra irányuló nyomást. Az orosz energiaimporttól való függőség csökkentése érdekében az Európai Bizottság a megújuló energiaforrások nagyobb mértékű felhasználását támogatja.
„Egy átlagos hulladékhasznosító erőmű évente akár 4500 háztartás számára is képes olcsó hőt termelni. A hulladékból nyert hő az elmúlt hetekben ráadásul 6-szor olcsóbb volt, mint a gázból nyert. Ami az áramtermelést illeti, egy ilyen, évente 100 ezer tonna nem újrahasznosítható hulladékot felhasználó létesítmény 49 ezer megawattóra villamos energiát képes előállítani, ami körülbelül 16 ezer szlovákiai háztartás éves fogyasztásának felel meg. Ezért a fejlettebb uniós országokban ez az egyik legkedveltebb módja a megújuló energiaforrások részarányának a növelésére” – állítja a lap által megszólaltatott Eva Sadovská, a Wood & Company befektetési és tanácsadó társaság elemzője.
A vitát as továbbiakban is nyomon követjük majd.