Amint a Dél-Kom Sajtófigyelő is beszámolt róla, a Budapesti Közművek Nonprofit Zrt. (BKM ) hétfő délután közleményében tudatta az MTI-vel, hogy megindítja “a szükséges jogi eljárásokat” a Nemzeti Hulladékgazdálkodási Koordináló és Vagyonkezelő (NHKV) Zrt. ellen annak érdekében, hogy a fővárosiak által befizetett hulladékgazdálkodási díjakat “visszaszerezze”. A Don’t waste it rendkívül korrekt cikkében, mai számában kommentár nélkül ismerteti mindkét fél álláspontját. “Ha a BKM betartotta volna az Országos Hulladékgazdálkodási Közszolgáltatási Terv előírásait, illetve a környezettudatosságát hirdető főváros, mint tulajdonos ténylegesen szem előtt tartaná a körforgásos gazdálkodás célkitűzéseit, akkor 2021-re akár 700 millió forinttal több szolgáltatási díjat kaphatott volna a jogszabályok alapján” – hangsúlyozza az NHKV.
Karácsony Gergely főpolgármester október 7-énarról beszélt, hogy az NHKV a legutóbbi önkormányzati választás, 2019 vége óta nem fizeti ki az FKF-nek és jogutódjának a budapestiek által befizetett szemétdíjat. “Öt forintból egyet visszatartanak”, így körülbelül 15 milliárd forinttal tartoznak Budapestnek, miközben Tarlós István (Fidesz-KDNP) korábbi főpolgármester idején a teljes összeget átutalták a fővárosnak – mondta akkor Karácsony Gergely.
“A Kukaholding markáns forrásszűkülést okozott az elmúlt három évben, miközben az ellátandó feladat volumene változatlan maradt. A Társaságunknál dolgozó, a hulladékgazdálkodási tevékenységet ellátó létszám nem csökkent. Az önkormányzati választásokat követően (2019) az állam évente mintegy 3-5 milliárd forinttal kevesebb finanszírozást juttat az FKF-nek” – így hangzik a BKM véleménye. Hangsúlyozzák azt is, hogy az övékhez hasonló problémával számos cég perelhetné az NHKV-t.