Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the wp-toolbelt domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client1/web84/web/wp-includes/functions.php on line 6121
Gamifikáció a hulladékgazdálkodásban | Dél-kom Intranet


Mintha csak a Magyar Narancs tegnapi, a Dél-Kom Sajtófigyelés által is szemlézett írására reagálna, Katona Hajnalka ma reggel, a G7 magazinban egy új kutatás eredményeit ismertette. A Behavioural Insight Team (BIT) azt gyűjtötte össze, hogyan lehet könnyedén arra ösztönözni az embereket, hogy megfelelően kezeljék a szemetüket. A negatív üzenetek nem vállnak be ilyen szituációban, a kutatások alapján erre rosszul reagálnak az emberek. Így nem lehet bűntudatkeltéssel vagy az erkölcsi kötelességre hivatkozva cselekvésre bírni az érintetteket. A kutatók a viselkedési közgazdaságtan ismert eszközeit hívták segítségül. A környezetvédelemmel, körforgásos gazdasággal foglalkozó csoport tagjai – gamifikációval ötvözve – látványos kukákat helyeztek ki. Volt, amelyik sötétben világított, volt olyan, aminél a szemét ide vagy oda dobásával szavazhattak valamilyen kérdésben, és volt disco kuka is, ami villogott és zenélt, ha valamit beledobtak. De nemcsak a szemetelés csökkentése fontos, hanem az is, hogy a szelektíven gyűjthető hulladékot ne dobják ki minden mással együtt az emberek. A BIT szerint erre is az a legegyszerűbb megoldás, ha megkönnyítik az emberek életét, és minden szelektív szemetet egy helyre gyűjthetnek. Összességében: nagyon egyszerű módszerekkel lehet segíteni, hogy ne csak ne szemeteljünk, de még jó helyre is dobjuk azt a hulladékot, amit újra lehet hasznosítani. Az írás a módszerekről is részletesen szól, és a hatékonyságra vonatkozóan is közöl adatot.