Mintha csak a Magyar Narancs tegnapi, a Dél-Kom Sajtófigyelés által is szemlézett írására reagálna, Katona Hajnalka ma reggel, a G7 magazinban egy új kutatás eredményeit ismertette. A Behavioural Insight Team (BIT) azt gyűjtötte össze, hogyan lehet könnyedén arra ösztönözni az embereket, hogy megfelelően kezeljék a szemetüket. A negatív üzenetek nem vállnak be ilyen szituációban, a kutatások alapján erre rosszul reagálnak az emberek. Így nem lehet bűntudatkeltéssel vagy az erkölcsi kötelességre hivatkozva cselekvésre bírni az érintetteket. A kutatók a viselkedési közgazdaságtan ismert eszközeit hívták segítségül. A környezetvédelemmel, körforgásos gazdasággal foglalkozó csoport tagjai – gamifikációval ötvözve – látványos kukákat helyeztek ki. Volt, amelyik sötétben világított, volt olyan, aminél a szemét ide vagy oda dobásával szavazhattak valamilyen kérdésben, és volt disco kuka is, ami villogott és zenélt, ha valamit beledobtak. De nemcsak a szemetelés csökkentése fontos, hanem az is, hogy a szelektíven gyűjthető hulladékot ne dobják ki minden mással együtt az emberek. A BIT szerint erre is az a legegyszerűbb megoldás, ha megkönnyítik az emberek életét, és minden szelektív szemetet egy helyre gyűjthetnek. Összességében: nagyon egyszerű módszerekkel lehet segíteni, hogy ne csak ne szemeteljünk, de még jó helyre is dobjuk azt a hulladékot, amit újra lehet hasznosítani. Az írás a módszerekről is részletesen szól, és a hatékonyságra vonatkozóan is közöl adatot.