Átfogó hulladék-körképet ad tegnapi kiadásában Bakos András tollából a Magyar Narancs, A konténer átka címmel. A cikkíró annak igyekszik utánajárni, hogy hogyan és főleg miért alakulnak ki olyan hulladéklerakási szokások, amilyenek, Magyarországon. Hazánkban elvileg mindenki fizet a szemete elszállításáért, mégis évente másfél milliárd forintjába kerül csak a Magyar Közútnak, hogy elvitesse az út melletti pihenőhelyekre csempészett hulladékot. Ez a 10 ezer tonna megfelel egy megyeszékhely éves hulladéktermésének.
Egy másik példa: nyolczsáknyi szemét gyűlt össze az Algyői Természetvédő Horgászegyesület kerítéssel védett (!) területén idén tavasszal. Ebből ötzsáknyi a horgászszemét. Sörös- és konzervkukoricás dobozok, üdítős PET-palackok, etetőanyagos zacskók, golyóba gyűrt folpackok, csontkukactároló tégelytek, összegubancolódott zsinórok és így tovább. Korábban az egyesület régi vashordókat helyezett ki a tavak partján, hogy a horgászok abba dobják a szemetüket. Később a hordók nagy részét beszedték, ugyanis otthonról hozott kommunális szemét is került beléjük, egy idő után nem győzte üríttetni a hordókat az egyesület. A mostani nyolc zsák annak a jele, hogy sikerült szerencsésen visszatérni a korábbi állapothoz: az otthonról hozott szemét visszaszorult.
És még egy: az algyői egyesülethez hasonlóan járt a közeli Maroslele önkormányzata. A kétezer lelkes községből Makóra vezető kerékpárút mellett elkezdett szaporodni a szemét. Az önkormányzat 2019-ben két konténert helyezett el, és rendszeresen üríttette. Ez jó megoldásnak látszott, de egy idő után ömlött a szemét. Az utolsó csepp a pohárban húsz darab használt autóabroncs volt – az önkormányzat elvitette a két konténert.
Ki kezdi meg az illegális hulladéklerakók kialakítását? Ki viszi ki ezekre a helyekre a hulladékokat? Miért éri meg valakinek szemetet cipaeli egy kerékpárút mellé, amikor a hulladékudvarokban, valószínűleg jóval kozelebb a lakhelyéhez, ingyen is leadhatná azt? Ilyen és ehhez hasonló kérdésekre keresi a választ hosszú írásában Bakos András (elolvasása előfizetéshez kötött).