Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the wp-toolbelt domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client1/web84/web/wp-includes/functions.php on line 6121
Így szemetel a magyar ember | Dél-kom Intranet


Átfogó hulladék-körképet ad tegnapi kiadásában Bakos András tollából a Magyar Narancs, A konténer átka címmel. A cikkíró annak igyekszik utánajárni, hogy hogyan és főleg miért alakulnak ki olyan hulladéklerakási szokások, amilyenek, Magyarországon. Hazánkban elvileg mindenki fizet a szemete elszállításáért, mégis évente másfél milliárd forintjába kerül csak a Magyar Közútnak, hogy elvitesse az út melletti pihenőhelyekre csempészett hulladékot. Ez a 10 ezer tonna megfelel egy megyeszékhely éves hulladéktermésének.

Egy másik példa: nyolczsáknyi szemét gyűlt össze az Algyői Természetvédő Horgászegyesület kerítéssel védett (!) területén idén tavasszal. Ebből ötzsáknyi a horgászszemét. Sörös- és konzervkukoricás dobozok, üdítős PET-palackok, etetőanyagos zacskók, golyóba gyűrt folpackok, csontkukactároló tégelytek, összegubancolódott zsinórok és így tovább. Korábban az egyesület régi vashordókat helyezett ki a tavak partján, hogy a horgászok abba dobják a szemetüket. Később a hordók nagy részét beszedték, ugyanis otthonról hozott kommunális szemét is került beléjük, egy idő után nem győzte üríttetni a hordókat az egyesület. A mostani nyolc zsák annak a jele, hogy sikerült szerencsésen visszatérni a korábbi állapothoz: az otthonról hozott szemét visszaszorult.

És még egy: az algyői egyesülethez hasonlóan járt a közeli Maroslele önkormányzata. A kétezer lelkes községből Makóra vezető kerékpárút mellett elkezdett szaporodni a szemét. Az önkormányzat 2019-ben két konténert helyezett el, és rendszeresen üríttette. Ez jó megoldásnak látszott, de egy idő után ömlött a szemét. Az utolsó csepp a pohárban húsz darab használt autóabroncs volt – az önkormányzat elvitette a két konténert.

Ki kezdi meg az illegális hulladéklerakók kialakítását? Ki viszi ki ezekre a helyekre a hulladékokat? Miért éri meg valakinek szemetet cipaeli egy kerékpárút mellé, amikor a hulladékudvarokban, valószínűleg jóval kozelebb a lakhelyéhez, ingyen is leadhatná azt? Ilyen és ehhez hasonló kérdésekre keresi a választ hosszú írásában Bakos András (elolvasása előfizetéshez kötött).