Üzbegisztánban 2026 elejére közel 623 milliárd üzbég szomra (kb. 48 millió dollár) nőtt a lakossági és üzleti szemétdíj-tartozás, ezért az állam radikális lépésre szánta el magát. Január 1-jétől megszüntették a készpénzes, házról házra történő díjbeszedést, és kizárólag online fizetési rendszereket engedélyeznek. A tartósan nem fizetők esetében pedig az elektromosáram-ellátás korlátozásával érik el a fizetési hajlandóságot, mivel az országban jellemzően előre fizetős az áramszolgáltatás. A hatóságok szerint a rendszer már a tesztidőszakban is hatásos volt: több százezer érintett kapott felszólítást, ami rövid időn belül milliárdos nagyságrendű befizetéseket eredményezett. Az intézkedés célja a hulladékgazdálkodás pénzügyi stabilizálása és a fejlesztések finanszírozásának biztosítása.