Vizsgálják a konzervüvegek DRS alá történő bevonásának lehetőségét egy második ütem keretében – közölte a G7 megkeresésére a Mohu Mol Hulladékgazdálkodási Zrt. A portál felidézi, a lekváros, befőttes, savanyúságos, bébiételes és hasonló üvegcsomagolások kimaradtak a tavaly indult magyar visszaváltási rendszerből, a visszavételi szabályok egyelőre csak a 0,1-3 liter közötti italcsomagolásokra vonatkoznak. Ám amikor rákérdezett az okokra a Mohunál, lényegében egy fordított indoklást kapott:
onnan nézve nem a befőttes üveg maradt ki a rendszerből, hanem az italos üveg került bele.
A Népszava emlékeztet: az Európai Unió újrahasznosítási irányelveiben ugyanis semmilyen üveg nem szerepel, azokban csak a PET italospalackokra és a fém italcsomagolásokra térnek ki. Magyarország azért vette bele az üvegek egy részét a visszaváltási rendszerbe (DRS), mert azok visszagyűjtési aránya nagyon alacsony volt, ezen kellene a következő években javítani. Technikailag képesek lehetnek az automaták kezelni a befőttesüvegeket, de ha úgy is döntenének, hogy ezeket is visszaválthatóvá teszik, még egy nagy vizsgálatot végig kellene csinálni – hívja föl a figyelmet a HVG.