Romániában tovább romlott a hulladék újrahasznosításának aránya: 2022-ben 12,9%, 2023-ban már csak 8,1% volt. A Környezetvédelmi Őrség (GNM) több mint 3000 települést ellenőrzött, és rekordszámú, 17 millió lejes bírságot szabott ki szabálytalan hulladékkezelés miatt. Bár a települések 90%-ában elszállítják a szelektív hulladékot, csak 36%-uk biztosít megfelelő gyűjtőhelyet, és a díjak többségében nem arányosak a termelt szeméttel.
A legjobb eredményeket Tulcea megye érte el (34%), míg több mint a megyék fele 10% alatti újrahasznosítási arányt produkált. Székelyföldön Kovászna megye volt a legjobb (22,6%), Maros viszont sereghajtó (3,3%). Kolozs megyében drámai visszaesés történt (30,4%-ról 4%-ra). Ezzel szemben Szatmár és Bihar megyékben javult a helyzet.
Az Eurostat szerint Románia az EU-ban a legkevesebb hulladékot termelte (303 kg/fő), és újrahasznosításban is az utolsó helyen áll (36 kg/fő), míg az uniós átlag 48% újrahasznosítás volt 2023-ban.