Romániában 2023-ban tovább romlott a hulladék újrahasznosításának aránya: a korábbi 12,9% helyett mindössze 8,1%-ot sikerült újrahasznosítani országos szinten – közölte a román környezetvédelmi őrség (GNM). Az ellenőrzések nyomán rekordösszegű, 17 millió lejes bírságot szabtak ki a szabálytalan hulladékkezelés miatt. A hatóság szerint a jelenlegi helyzet fő oka, hogy olcsóbb a hulladék tárolása, mint az újrahasznosítása, így ösztönzőkre van szükség a szemléletváltáshoz. A jelentés szerint bár a települések 90%-ában elszállítják a szelektíven gyűjtött hulladékot, csak 36%-uk rendelkezik megfelelő infrastruktúrával a gyűjtéshez, és az esetek többségében a szemétdíj nem tükrözi a hulladéktermelés mértékét. Regionális szinten óriási eltérések tapasztalhatók: míg Tulcea megyében 34%-os az újrahasznosítás aránya, Kolozs megyében például drámai csökkenés következett be – 30,4%-ról 4%-ra. A Partium megyéiben viszont jelentős javulás történt, például Bihar megyében az arány 27,1%-ra nőtt. Uniós összevetésben is sereghajtó Románia: itt termelődik ugyan a legkevesebb hulladék (303 kg/fő évente), de az újrahasznosítás aránya messze elmarad az EU-átlagtól (48%), mindössze 36 kg/fő. Az élmezőnyhöz tartozó Ausztria ezzel szemben 516 kg hulladékot hasznosított újra fejenként. Az adatok szerint Románia nemcsak mennyiségben, hanem hatékonyságban is jelentős lemaradásban van.