Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the wp-toolbelt domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client1/web84/web/wp-includes/functions.php on line 6121
Romániában csökkent a hulladék újrahasznosításának aránya | Dél-kom Intranet


Romániában 2023-ban tovább romlott a hulladék újrahasznosításának aránya: a korábbi 12,9% helyett mindössze 8,1%-ot sikerült újrahasznosítani országos szinten – közölte a román környezetvédelmi őrség (GNM). Az ellenőrzések nyomán rekordösszegű, 17 millió lejes bírságot szabtak ki a szabálytalan hulladékkezelés miatt. A hatóság szerint a jelenlegi helyzet fő oka, hogy olcsóbb a hulladék tárolása, mint az újrahasznosítása, így ösztönzőkre van szükség a szemléletváltáshoz. A jelentés szerint bár a települések 90%-ában elszállítják a szelektíven gyűjtött hulladékot, csak 36%-uk rendelkezik megfelelő infrastruktúrával a gyűjtéshez, és az esetek többségében a szemétdíj nem tükrözi a hulladéktermelés mértékét. Regionális szinten óriási eltérések tapasztalhatók: míg Tulcea megyében 34%-os az újrahasznosítás aránya, Kolozs megyében például drámai csökkenés következett be – 30,4%-ról 4%-ra. A Partium megyéiben viszont jelentős javulás történt, például Bihar megyében az arány 27,1%-ra nőtt. Uniós összevetésben is sereghajtó Románia: itt termelődik ugyan a legkevesebb hulladék (303 kg/fő évente), de az újrahasznosítás aránya messze elmarad az EU-átlagtól (48%), mindössze 36 kg/fő. Az élmezőnyhöz tartozó Ausztria ezzel szemben 516 kg hulladékot hasznosított újra fejenként. Az adatok szerint Románia nemcsak mennyiségben, hanem hatékonyságban is jelentős lemaradásban van.

Forrás