Egy új, boncolás után vett mintákon alapuló tanulmány szerint az emberi agy egyre több mikroműanyag-hulladékot tartalmaz – írja a ScienceAlert. A szakértők tavalyi mintákat hasonlítottak össze korábbi adatokkal. 1950 és 2019 között mintegy 9 milliárd tonna műanyagot gyártottak világszerte, ezek nagy részét nem hasznosították újra. A hulladékok az idők során fokozatosan darabolódtak, finom törmelékeket hozva létre. A mikroműanyagok ma már gyakorlatilag mindenhova elértek, az emberi szervezettől a tenger mélyéig mindenhol ott vannak, a szennyezés pedig egyre nő. Egyes vizsgálatok a 24.hu szerint azt mutatják, hogy a szennyeződések aggodalomra adhatnak okot. A szövetekben a műanyagszintet nem befolyásolta az életkor, az etnikai hovatartozás vagy a halál oka, az igazoltan demenciában szenvedő alanyoknál viszont magasabb volt a koncentráció. A demencia többek között az agyszövet sorvadásával, valamint a vér-agy gát károsodásával jár, ami növelheti a parányi műanyagdarabok bejutásának esélyét. A felhalmozódás valószínűleg fokozza a szellemi hanyatlás kockázatát.
Kapcsolódó hír, hogy mágnesként vonzza a műanyaghulladékot egy skócia tó is, írja a BBC.
