Tavaly év végén karácsony előtt alig pár nappal egy olyan fontos döntést hozott az Európai Unió Tanácsa, amelynek következtében a nem túl távoli jövőben jelentős változásokkal szembesülhetünk a magyarországi boltokban is. Az uniós kormányok szakminisztereiből álló testület ugyanis december 16-án hivatalosan elfogadta a csomagolásról és a csomagolási hulladékról szóló rendeletet, amelyet az iparági és környezetvédelmi szakértők kiemelt jelentőségű állomásnak, mérföldkőnek tartanak az EU-ban keletkező hulladék mennyiségének csökkentését és az újrahasználat növelését célzó folyamatban.
Az egyik legkorábban látványos változást hozó előírások közé tartozik az egyszer használatos palackok 25%-os újrahasznosított alapanyag tartalmára vonatkozó, 2025. január 1-jétől érvényes követelmény. Bár itt is valami hasonló történt, mint az 50 forintos visszaváltási díjas egyszer használatos palackok bevezetése során, vagyis a kereskedők igyekeztek betárazni a hagyományos csomagolású termékekből, így még hónapokig polcon lehetnek ezek a termékek, de fél éven belül ez a váltás is le fog zajlani – véli a Portfolio. A palackokon a változásról tájékozató új jelzések jelennek meg, maguk az újrahasznosított alapanyagot tartalmazó PET palackok pedig kevésbé lesznek átlátszóak , mint az elsődleges alapanyagból készült társaik, de a gyártók dolgoznak ennek a halvány szürke árnyalatnak a minimalizálásán.
A vásárlók pénztárcája is meg fogja érezni ezt a változást. Ugyanis – és ezt általánosságban is tudomásul kell venni – az új, környezettudatosabb, fenntarthatóbb rendszer magasabb költségszinten működtethető, mind az eddigi lineáris modell. Például az újrahasznosított PET granulátum ára az addicionális fejlesztési, beruházási igényből adódóan jelenleg körülbelül 50%-kal haladja meg a nem újrahasznosított, úgynevezett szűz PET granulátum árát, ami természetesen a gyártási költségekben is megjelenik. Ez már a 25% újrahasznosított alapanyagot tartalmazó palackok árát is érezhetően emeli a hagyományos palackokhoz képest, és inflációt generál.