Az elektronikai hulladék kezelése komoly problémát jelent az emberiség számára. Az eszközöket nem lehet szétszerelni: rengeteg veszélyes, mérgező anyagot tartalmaznak, aminek eltávolítása nehéz és költséges feladat. A magdeburgi Fraunhofer Intézet kutatói most új megoldással álltak elő. A szakemberek egy iDEAR nevű rendszer fejlesztésén dolgoznak, melynek lényege a robotika és a mesterséges intelligencia ötvözése. A szakemberek olyan intelligens rendszert építenének ki, ami segíti, hogy roncsolásmentesen – vagyis törés–zúzás nélkül – lehessen automatizált módon szétszerelni az elhasználódott elektronikai berendezéseket. Ezzel lényegében egy zárt hurkú újrahasznosítási rendszert alkotnának meg. Ez rendkívül fontos lépés lehet, a számítások szerint ugyanis 2030-ra a világ évente 74 millió tonna e-hulladékot termelhet ki – írja a Interesting Engineering nyomán a HVG.