Indulása óta rengeteget foglalkozik a sajtó az italcsomagolások visszaváltási rendszerével, amelynek célja, hogy a műanyag, üveg- és fémpalackok, dobozok minél nagyobb részét lehessen anyagában újrahasznosítani. Van azonban egy olyan módszer is, amellyel legalább ennyire hatékonyan lehetne a szemét mennyiségét csökkenteni, lassan mégis teljesen eltűnik a szemünk elől: az újratölthető üvegek, szakszóval a többutas csomagolás használata – hívja föl a figyelmet ma reggeli kiadásában a G7.

A visszagyűjtött mennyiség növekedése első látásra jó hír, akkor már azonban kevésbé, ha közben a teljes hulladékmennyiség is nő, és a legkörnyezetszennyezőbb csomagolásokat használják. A Mohu, a kormány és a piaci szereplők is leggyakrabban a PET-palackok újrahasznosításáról beszélnek, miközben ez alapvetően rossz gondolat a fenntarthatóság szempontjából. A PET ugyanis csak nagyon nagy jóindulattal mondható körforgásos terméknek: az új italcsomagolások csak kisebb részben készülnek begyűjtött használt italcsomagolásból, a többség kőolajból készül továbbra is. A Zero Waste Europe szakmai anyaga részletesen ír ennek okairól, és ezek közül csak az egyik, hogy a palackok egy részét nem gyűjtik vissza.
A témában további olvasnivalót találhatni a HVG ma délelőtti kiadásában.