Robert Mayer, az Osztrák Szövetségi Tűzoltószövetség (ÖBFV) elnöke: „Minden lítiumelem, amelyet a kereskedelemben vagy a hulladékgyűjtő központokban helyett a háztartási hulladékban ártalmatlanítanak, potenciális életveszélyt jelent a üzemeltető személyzet, a mentőalakulatok és a szomszédok számára. Exponenciálisan növekvő számú, lítiumelemek által okozott pusztító tűzesettel kell szembenéznünk.” Ennek fényében több mint 150 szakértő gyűlt össze a héten Bécsben a hulladékgazdálkodás, a tűzoltóság, a tűzmegelőzés és a tudomány területéről, hogy közösen megoldásokat találjanak a hulladékgazdálkodási vállalkozásokban bekövetkező tüzek megelőzésére és megfékezésére. Bejelentették, hogy intenzívebb együttműködés indul a megelőző és védekező tűzvédelem területén történő képzés és továbbképzés terén. Jüly: „A magasabb akkumulátor-gyűjtési arány nem csak a tüzek számát csökkentené. Az akkumulátorok újrahasznosításával értékes fémek nyerhetők vissza. Ide tartoznak olyan kritikus nyersanyagok, mint a nikkel, a lítium, a kobalt vagy a mangán. Az erőforrások szűkösségének idején nem engedhetjük meg magunknak, hogy az újrahasznosítható anyagok a háztartási hulladékba kerüljenek.”
A környezetvédelmi minisztérium helyzetjelentése szerint 2023-ban Ausztriában körülbelül 430 tonna lítiumakkumulátort gyűjtöttek szelektíven. A Leobeni Bányászati Egyetem számításai szerint azonban hárommillió lítiumelem továbbra is a háztartási hulladékba kerül.