Ausztriában betiltják az eldobható e-cigarettákat, mivel azok komoly egészségügyi és környezeti kockázatot jelentenek. A készülékek nem kivehető lítiumelemei könnyen tüzet okozhatnak, ha nem megfelelően ártalmatlanítják őket, ráadásul értékes nyersanyagok – például lítium, kobalt, nikkel – vésznek el, amelyek újrahasznosítással visszakerülhetnének a gazdaságba. A tilalom célja a fiatalok dohányzásra való rászokásának visszaszorítása, a hulladékgazdálkodás biztonságának növelése és az erőforrás-pazarlás csökkentése. A VOEB egy országos visszaváltási rendszer bevezetését sürgeti a lítiumelemek gyűjtési arányának növelésére, mivel az ilyen elemekkel kapcsolatos tüzek száma az elmúlt évtizedben több mint ötszörösére emelkedett, jelentős veszélyt és gazdasági károkat okozva.