Pethő Zsolt ügyvezető igazgatót (MOHU) egyebek mellett arról kérdezte a Világgazdaság, miként áll a kötelező palackvisszaváltás rendszere, mi a helyzet a használtruha-gyűjtéssel, mit jelent a szuperválogató, és hogyan állunk a zöldszemlélettel mi, magyarok.
A Mohu eltökélt, hogy a még fehér foltoknak számító területeken is létesüljenek hulladékudvarok, vagyis 5-10 ezer főnyi lakosságszámra jusson egy ilyen létesítmény, amelyet gépkocsival 20 perc alatt el tudnak érni
– mondta Pethő Zsolt, a Mohu Mol Hulladékgazdálkodási Zrt. vezérigazgatója, hozzátéve, a kis településeken ezt a problémát úgynevezett mobil hulladékudvarokkal igyekeznek orvosolni. Egyelőre kisebb mennyiségű új címkés, logóval ellátott palackot találni az üzletekben, mivel a gyártók fokozatosan állnak át az új csomagolásokra, és ebben az ütemben jelennek meg ezek a termékek a boltok polcain is, ahol egyébként júliust követően akár hónapokig, a készletek kifutásáig találhatunk még régebbi fajta csomagolású terméket is. A már bevezetett új termékekkel viszont már lehet próbálgatni a rendszert:
május első két hetében például már több mint 110 ezer palackot váltottak vissza a fogyasztók,
és ez a szám hétről hétre exponenciálisan nő. A vezérigazgató beszélt az úgynevezett szuperválogató létesítményről is. A hulladékgazdálkodásnak a szívét-lelkét jelenti a válogatás, amelynek itthon zömében még egy nagyon korszerűtlen kézi változata működik. „Ez se nem költséghatékony, se nem pontos. A Mohu ezen is változtatni kíván” – mutatott rá. Az általuk alkalmazott robotikai módszer szerint egy hatalmas – akár egy teljes vármegye hulladékát is feldolgozni képes – létesítmény, 30-40 különböző anyag – köztük akár hat-hétféle műanyag – szerint csoportosítja, válogatja szét a hulladékot, a jelenleg elérhető tíz helyett. A Mohu elkezdte ezek tervezését, ahhoz, hogy az egész ország területét le tudják fedni, és csak ilyen válogató berendezéssel dolgozzanak, várhatóan 20-30-ra lesz majd szükség. Bonyolultsága miatt maga a tervezése, megépítése, az engedélyeztetése is több időt vesz igénybe, az elsőt a jövő évben tudják átadni – jelezte a Mohu vezérigazgatója.