Hulladékos szemmel is rendkívül érdekes ügy dokumentumait töltötte fel és osztotta meg Facebookon az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára. A 40 éves történetben szerepelnek új Daciák, amelyeket üzemképtelen állapotban exportáltak Romániából Magyarországra.
1983 decemberében Debrecenbe és Győrbe 60 db Dacia személygépkocsi érkezett besült motorral. A motorok kattognak, mert az olajszivattyú nem tudja felszívni az olajat a tartályból. Ezenkívül öntési hibával készült vízpumpákkal szerelték fel ezeket a járműveket, amelyek nem tudják biztosítani a vízhűtést
– szól a korabeli III/II-es jelentés. Születtek titkos akták 1984. január 31-én is. Abban a hónapban 750 Dacia érkezett az országba, a MERKÚR kérésére elvégzett vizsgálat során pedig 84 autóból 69 darabról derült ki, hogy az autókon
nem javítható karosszériahibák találhatók, 15 db személygépkocsi hibái az INTERPRINDEREA DE AUTOTURISME PITESTI telephelyén – helyszíni vizsgálat esetén – kijavíttathatók lettek volna.
Tehát tudtak a hibáról, de továbbküldték a selejtet. Sőt, kiderült, hogy a Minőségi Ellenőrző Rt. vizsgálatát igazoló acélbélyegző utánzatával „lepapírozva” hamis engedélyekkel engedték ki ezeket az autókat a gyárból. Az ipari hulladék Daciákról a Vezess.hu tájékoztatott az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára mellett.