Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the wp-toolbelt domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client1/web84/web/wp-includes/functions.php on line 6121
Siófok után Pécs és Nagykanizsa is fellázadt – hírösszefoglalónk | Dél-kom Intranet


2023 júliusától – az állammal kötött koncessziós szerződés értelmében 35 éven át – a Mol által alapított Mohu Zrt. a kommunális hulladékkezelés magyarországi integrátora. A Mohu térségi koordinátorokon keresztül tart kapcsolatot a helyi hulladékkezelő cégekkel. Utóbbiak – amelyek a hulladékszállítás és -szelektálás dolgát valójában elvégzik – alaposan meglepődtek, amikor novemberben megkapták a koordinátorok jövő évi árajánlatát, ugyanis az ideinél minimum tíz százalékkal kevesebbet kapnak a munkájukért.

Az nyomott átvételi ár ellen nyíltan szinte csak a dél-dunántúli városok vezetői lázadtak fel, attól tartva, hogy: sok év alatt felépített, korszerűen felszerelt, jól működő, gazdaságilag stabil cégeik tönkremehetnek. Először és leghatározottabban Siófok független polgármestere, Lengyel Róbert szólalt fel az önkormányzat „megzsarolása” ellen. Lengyel november végén a Facebook-oldalán azt a véleményét osztotta meg olvasóival, hogy szándékosan tönkre akarják tenni a Balaton-parti város tulajdonában lévő hulladékkezelőt, a Siokom NKft.-t. A polgármester szerint a cél az, hogy egy „kebelbeli” cégre bízzák a hulladékszállítást, mondván:

azok olcsóbban dolgoznak, ám ha megszerzik ezt a piacot (is), akkor később kedvükre emelhetik az árat.

Az ügyben véleményt nyilvánított Witzmann Mihály, a térség fideszes parlamenti képviselője is, aki Lengyelt erősítette.

A szolgáltatóváltás gondolatával nem értek egyet, nem támogatom!… A térségi hulladékgyűjtési szolgáltatás biztonsága érdekében mindent megteszek, hogy a jelenlegi rendszer fennmaradjon

– írta saját Facebook-oldalán a kormánypárti politikus. Nagykanizsán nem fogadták el a KHG ajánlatát. Itt és 111, környékbeli településen a nagykanizsai önkormányzat tulajdonában álló Viridis-Pannonia Hulladékgazdálkodási Közszolgáltató Nonprofit Kft. végzi a hulladékszállítással és -kezeléssel kapcsolatos feladatokat. Horváth Jácint, a dél-zalai város ellenzéki polgármestere elmondta, hogy a Mohu már 2024-ben is kevesebbet volt hajlandó fizetni a hulladék szállításért, mint 2023-ban, a jövő évre adott ajánlat viszont a mostaninál is sokkal alacsonyabb.

A vegyeshulladék-szállításért például 20 százalékkal kevesebbet fizetnének 

– mondta a polgármester.

Hasonló a helyzet Baranyában is. A 319 település 420 ezer lakójának hulladékát elfuvarozó és kezelő pécsi Dél-Kom NKft. is 10 százalékkal alacsonyabb árajánlatot kapott a KHG-tól, s a baranyai megyeszékhely tulajdonában lévő cég eddig nem írta alá kontraktust. Bíró Péter, a Dél-Kom ügyvezetője csak annyit mondott, hogy tárgyalnak még. Péterffy Attila, Pécs ellenzéki összefogással megválasztott polgármestere viszont nem titkolta, hogy ő tiltotta meg az aláírást,

mert ha az megtörténne, akkor a 10 milliárdos árbevételű Dél-Kom egyből 250 milliót vesztene, s ez akár veszteségbe sodorhatná a városi céget, hisz számítani kell arra is, hogy az infláció jelentősen emeli a kft. működési költségeit

– ezért a Dél-Kom eleve árat szeretett volna emelni. Pécs-Baranyában egyébként nem próbált a KHG ellencéget csatasorba állítani, legalább is oly módon nem, hogy átcsalja a Dél-Kom dolgozóit önmagához.

Tegyük hozzá, hogy a Dél-Kom, ha elvesztené a szállítás jogát, akkor se állna le, hisz a kft. hulladékválogatással foglalkozó telephelyeinek van szerződése a Mohuval 2025 végéig, s az adna elegendő munkát a cégnek a redukált fennmaradáshoz – írja Szemétháború a Dél-Dunántúlon című írásában a Népszava.

Javarészt a Népszava cikkéből dolgozott a Greenfo (bár néhány önálló észrevételt is tett) és a Telex is, amely a Népszava információival kapcsolatban kereste a MOHU kommunikációs osztályát, ám választ nem kapott. A hírt röviden összefoglalta a HVG is.