Mostanra 5 millió visszaváltás történik naponta, ami hatalmas eredmény ilyen rövid idő alatt
– mondta a Telexnek ma reggel Pethő Zsolt, a MOHU vezérigazgatója, akivel a lap két munkatársa, Krász Zsombor és Brückner Gergely a visszaváltásról, visszagyűjtésről és a hulladékkoncesszor pénzügyi számairól is beszélgetett. Arra a kritikára, hogy sokak szerint nem jó az a rendszer, amelyben ilyen nagy helyigénnyel kell otthon tárolni az össze sem nyomható italos csomagolásokat, a vezérigazgató azt mondta,
a korábbi tapossa-laposra rendszer az italcsomagolások mindössze 30-40 százalékát tudta összegyűjteni, és azokat sem funkciójukban hasznosították újra.
A MOHU vezetője szerint egyébként félreértés az a közkeletű vélekedés, hogy a vissza nem váltott csomagolások után járó 50 forintok a MOHU-t gazdagítják, sőt, azt mondta, nekik
csak rossz, ha nem váltják vissza a palackot.
A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal eleve bekalkulálta, hogy lesznek ilyen vissza nem váltott palackok, és az ezek után maradt pénzt a MOHU-nak kötelező visszafordítania a rendszerbe.
A MOHU fedezi a visszaváltási rendszer működtetését és fejlesztését, csak az automaták előfinanszírozása eddig mintegy 50 milliárd forintjába került a cégnek. Ráadásul elvállaltuk, hogy az indulástól számított harmadik évre teljesül a minimum 90 százalékos visszaváltás.
A Csomagolási és Anyagmozgatási Országos Szövetség (CSAOSZ) nemrég kikérte az Országos Környezetvédelmi Információs Rendszer egyelőre nem auditált, 2023 második félévére vonatkozó adatait, és azok alapján több anyagáram terén messze nem állunk még úgy, ahogyan kellene. Pethő Zsolt a Telexnek azt mondta, kellemetlen helyzet ezen a ponton a konkrét adatokról beszélni, mert
a minisztérium és az energiahivatal azt mondja, hogy amíg nincsenek validált számok, addig erről ne beszéljünk, azok viszont csak nagyjából 1,5 év alatt készülnek el.
Megindítottuk a fejlesztéseket, iszonyatosan jó programjaink és ötleteink vannak, amin következetesen megyünk tovább. Ez jó lesz az országnak, jó lesz mindenkinek és végül remélhetőleg a Molnak is. Jó úton haladunk, hogy előbb-utóbb egy olyan rendszert működtessünk, amely segít abban, hogy megóvjuk a környezetünket, elérjük az újrahasznosítási elvárásokat és minden rendben legyen a hulladékgazdálkodásban. Ez valóban nem megy egyik percről a másikra, de az eddigi számok alapján jogosan bizakodhatunk.
Pethő egyébként hat éven belül kizárt dolognak tartja, hogy elérje a zéró cash flow-t a MOHU, de nem is ez volt a fejükben, amikor belevágtak.
