Kis kockázat mellett jelent óriási hasznot az illegális, európai, tengeri szemétexport Délkelet-Ázsiába. Azonban ennek nagyon sok negatív hatása van a környezetre, valamint a célországokban élők egészségére is. Az Európai Bizottság szerint az EU szemétexportjának 15-30 százaléka lehet illegális, amiből a maffia jelentős, milliárd eurós hasznot realizál – írja a Deutsche Welle. Az ENSZ szerint 2017 és 2021 között az Asean-országok 100 millió tonna szemetet importáltak Európából – nagy részét illegálisan -, melynek értéke körülbelül 50 milliárd dollár lehetett. Ráadásul a helyi hatóságok gyakran megvesztegethetők. Emellett megfelelő erőforrásuk vagy szakértelmük sincs a tevékenység ellenőrzéséhez. A HVG megjegyzi, néhány országban az illegális szemételhelyezés nem is minősül bűncselekménynek. Csak kihágásnak, amivel a rendőrség jellemzően nem foglalkozik. Egyébként a Kaliforniai Egyetem Riverside-i kutatócsoportja Wing Cowger vezetésével, 1,87 millió darab hulladékot vizsgált meg, amelyeket 2018 és 2022 között gyűjtöttek össze 84 országban. Az elemzésből kiderült, a műanyaghulladék 24 százaléka öt globális vállalathoz köthető, melyek közül négy élelmiszeripari, egy pedig dohánygyártó cég. A Haszon.hu a vállalatok listáját is közli.