A Mi várható? kérdést a G7 teszi föl tegnap esti kiadásában (szerző: Torontáli Zoltán). A legfőbb változás, hogy 2030-tól fokozatosan eltűnnek az élelmiszerboltokból a most használt, biológiailag nem lebomló, vékony műanyag zacskók és az éttermekben nem lehet majd helyben fogyasztásnál műanyagba csomagolni az ételt és az italt (például a gyorséttermi hamburgert).
- Az éttermeknek ki kell majd adni az ételeket-italokat a vendég által hozott edényekbe is (ennek higiéniás vitás kérdéseit tisztázni kell).
- A hotelekből eltűnnek a kis műanyag dobozos-tasakos tusfürdők-samponok és hasonló piperecikkek.
- A reptereken nem lehet majd műanyag fóliába tekerni a táskákat.
- 2029-re az egyszer használatos műanyag és fémpalackok 90 százalékát szelektíven vissza kell gyűjteni, ez Magyarországon gyakorlatilag a Mol-Mohu felé támasztott követelmény lesz.
A műanyagok újrahasznosításának arányát meghatározott lépésekben növelni kell, de még nincs megegyezés arról a kulcsfontosságú kérdésről, hogy ez teljesíthető-e unión kívülről származó alapanyagokból. Amennyiben igen, akkor az olcsó kínai műanyag hulladék tönkreteheti az európai újrafeldolgozó ipart – figyelmeztetnek a szakértők.