Óriásit nőhet 2030-ra az elektronikai hulladék mennyisége a mesterséges intelligencia térnyerése révén.–. Nagyon sok, egyébként még remekül szolgáló, esetenként szinte új készülék marad mesterséges intelligencia nélkül, csak azért, mert hardveresen nem elég erős, vagy nem olyan technológiára épül, ami ehhez szükséges. Ha valaki szeretne hozzáférni ezekhez az újdonságokhoz, mindenképp vennie kell egy új eszközt. Ez pedig oda vezethet, hogy jelentősen megnőhet az e-hulladék mennyisége néhány éven belül. Hogy mennyire, azt a Cambridge-i Egyetem, valamint a Kínai Tudományos Akadémia kutatói igyekeztek számszerűsíteni, és a Nature Computational Science tudományos folyóiratban publikált megállapításaik (magyar nyelvű kivonat: HVG) elég aggasztóak. A szakemberek több lehetséges forgatókönyvet is számításba vettek, függően attól, hogy milyen ütemben kezd el növekedni az MI-iparág.
Mint kiderült: az e-hulladék mennyisége 2023-hoz képest ezerszeresére (!) nőhet, 2,6 ezer tonnáról 2030-ra akár évi 0,4–2,5 millió tonnára is.
A TechCrunch összegzése szerint az e-hulladék mennyiségét több módszerrel is lehetne csökkenteni. Az egyik ilyen, ha a leváltott MI-processzorokat más környezetben használnák tovább, például egyetemek szervertermeiben. Kérdés azonban, hogy mi lesz ebből a gyakorlatban. Az már csak a hab a tortán, hogy a Windows 10 kivezetése miatt is számítógépek százmilliói végezhetik e-hulladékként – írta meg korábban ugyancsak a HVG.