A gödöllői önkormányat megrendelte, a MOHU pedig utólag megfizette a szelektív hulladékgyűjtő szigetek megtisztítását – így ért véget a sajtóban is nagy port kavart vita a városvezetés és a nagyvállalat között. A fejleményeket Gémesi György, Gödöllő polgármestere jelentős eredményként értékelte. A MOHU a Gödöllői hírek hasábján reagált. A kérdezz-feleleket alább szerkesztetten közöljük.
– Ki vagy kik döntöttek úgy, hogy bevállalják a MOHU fizetési kötelezettségét?
– A MOHU a koncesszióval vállalta, hogy egy transzparens, a környezetünket óvó, az európai uniós céloknak megfelelő hulladékgazdálkodási rendszert működtet az országban. Ennek része a hazai gyűjtési hálózat fejlesztése, amihez minden esetben fontos ismerni a helyi, jelen esetben a gödöllői adottságokat. A hulladékgyűjtő szigetek közvetlen közelében összegyűlt hulladékot a MOHU-val szerződött területi szolgáltató – a jogszabályi előírásoknak megfelelően – eltakarítja.
– Felmerült-e a döntéshozóknál az a gondolat, hogy gyakorlatilag az önkormányzatok számára kötelező köztisztasági feladat anyagi terhét vállalta át a MOHU?
Fontos megemlíteni, hogy a köztisztasági feladatok – így a közterületen elhagyott hulladék felszámolása – továbbra is a helyi önkormányzatok feladata és az önkormányzat hatáskörébe tartozik, ebben változás nem történt 2023. július 1-jével.
– Egyszeri alkalomról van szó, vagy a döntéssel gyakorlatilag határozatlan ideig (ha úgy tetszik, a hulladékgyűjtő szigetek megszűnéséig) kell helytállnia anyagilag a MOHU-nak?
– Ha más település ilyen vagy hasonló jellegű kéréssel áll elő, azt bevállalja-e a MOHU?
A MOHU az önkormányzatokkal egyeztet, hogy kiemelt figyelmet fordítsanak a hulladékgyűjtő szigetek környékének tisztaságára, a szemetelés megelőzésére, és biztosítsák, hogy a gyűjtők rendeltetésszerűen működtethetőek legyenek.