Az elmúlt napokban már naponta 6 millió palackot, üveget és dobozt váltottak vissza a vásárlók a Repontokon, néhány hét alatt 150 millió darabra nőtt a visszaváltások száma Magyarországon – közölte a MOHU Mol Hulladékgazdálkodási Zrt. az MTI-vel. A vállalat közleményében hangsúlyozta: a visszaváltási rendszer a pozitív környezetvédelmi hatásai mellett hosszú távon a hazai ipart is szolgálja, mert méri, számolja, anyaga szerint csoportosítja és szállítja az italcsomagolások hulladékát, ami erősítheti a hazai újrahasznosítási ipart és segíti tervezését.
A MOHU közleményét több lap is szemlézte, a PlanetZ pedig teljes terjedelmében lehozta. A lap emlékeztetett: a MOHU vállalása, hogy az indulástól számított harmadik évre teljesíti a minimum 90 százalékos visszaváltást Magyarországon. Jelenleg mintegy 3200 ponton lehet automatákban visszaváltani, és mintegy 1000 kézi visszaváltó hely van. A szám tovább nő, a bővítés folyamatos, több száz új automata telepítése várható.
Az Index ezenközben arról tudósított, hogy a Kifli is bevezette a visszaváltási rendszert. A cég nem szeretné, ha a vásárlóiknak kellene a palackokkal és a dobozokkal az automatákhoz menniük, ezért lehetőséget biztosítanak vásárlóik számára, hogy a futáron keresztül visszajuttassák a csomagolásokat. Egyszerre legfeljebb 10 palackot vagy dobozt váltanak vissza a futárok, és helyben fizetik ki a visszaváltás díját.