Új jelenség ütötte fel a fejét a főváros néhány pontján és az agglomerációban. Már azok is elviszik a szemetet, akiknek semmi közük a hulladékgazdálkodáshoz. Megjelentek az italcsomagoló anyagok visszaváltásának hiénái. Egy érintett az Indexnek arról számolt be, hogy egy furgon állt meg a házuk előtt, és pillanatok alatt, válogatás nélkül bedobálták az autóba a kukazsákokat. Minden bizonnyal visszaváltható palackokat keresnek, de a szortírozást nem helyben végezték és nem is kis tételben. Az ipari léptékű válogatás után a maradék szemetet – vagy nem egyszer az összeset – elhagyatott erdős területeken szórják ki. Legalábbis erre utal, hogy a települések közösségi oldalain újabban több esetben is jelezték szemétkupacok feltűnését, amelyek láthatóan szelektív hulladékból állnak.