Malajziában köt ki az Európai Unió szemetének jelentős része, derül ki a Deutsche Welle riportjából. A délkelet-ázsiai ország kormánya ugyan fogadkozik, hogy nem hagyja, hogy Malajzia a világ szeméttelepévé váljon, tavaly mégis 35 százalékkal több európai műanyaghulladék érkezett oda, mint egy évvel korábban. Az EU 2023-ban összesen nyolc és félmillió tonna papír-, műanyag- és üveghulladékot exportált, ennek több mint ötöde került maláj lerakóba. Megállapodás született ugyanakkor arról, hogy az EU-ból 2026 közepétől ne lehessen kivinni műanyaghulladékot az OECD tagállamain kívülre, így Malajziába, vagy a szintén jelentős importőrnek számító Vietnámba és Indonéziába sem. Az intézkedéssel azt akarják megakadályozni, hogy a műanyagok és vegyi anyagok olyan országokba jussanak, ahol nem tudják azokat megfelelően feldolgozni. A HVG tegnap esti kiadásából további részletek is kiderülnek.