Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the wp-toolbelt domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client1/web84/web/wp-includes/functions.php on line 6121
Legkorábban négy év múlva nyithat az új hulladékhasznosító | Dél-kom Intranet


Nem meglepő, hogy a Huha 2.-re vonatkozó új vizsgálatok is a XXIII. kerületi Ócsai út és az M0-s autópálya találkozási helyére összpontosítanak, és a költségszámítások is az eredeti kalkulációból indultak ki. A Világgazdaság 2016-os cikke szerint a már akkor is több évtizedes elképzelés szerint a Huha 2.-nek évi 600 ezer tonna kommunális hulladékot kellene eltüntetnie. (Összesen körülbelül egymillió tonnáról lenne szó a háztartási hulladék 70 százalékának újrahasznosítását feltételezve, de ebből évi 400 ezer tonnával megbirkózik a Huha.)  A Huha 2.-től 2016-ban évi 60 ezer tonna szennyvíziszap és 300 ezer tonna szemét elégetését remélték, és 50 milliárd forintot szánt volna rá az állam. Ennyi azonban Orbán Tibor, a Magyar Távhőszolgáltatók Szakmai Szövetségének (akkori és mostani) elnöke szerint valószínűleg csak barnamezős beruházásra lett volna elég, egy zöldmezős projekt elvihetett volna további 10-15 milliárdot.    

Ebből az 50 milliárdból indult ki az a múlt évi, az Új nemzeti kiválóság program Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapjából finanszírozott tanulmány is, amely

  • egy évi 230 ezer tonna települési szilárd hulladékot (TSZH) befogadó,
  • alaperőműként működő,
  • az év során szinte végig 55 megawatt kiadott hőteljesítménnyel
  • és 14,6 megawatt villamos teljesítménnyel üzemelő létesítménnyel számol.

Az 50 milliárd forintot a főváros adná beruházási összegként, a maradék hitel lenne. Pethő Zsolt, a Mohu Zrt. vezérigazgatója azt válaszolta a Világgazdaság megkeresésére, hogy cége egy évi legalább 100 ezer tonna szilárd hulladék energetikai hasznosítására alkalmas hulladékégető építését vállalta. (Ez tehát kisebb mennyiség a fent említett 230 ezer tonnánál, és nyilván kisebb beruházási költséget is indokol.) Nyilvános adatok szerint továbbá a társaság 2028-ra tervezi a létesítmény üzembe helyezését. Az előkészületekben nemzetközi tervezőcég működik közre.