Hétvégi színes: a pusztulástól mentett meg számos értékes tárgyat, köztük ősnyomtatványokat egy lengyel hulladékválogató üzem dolgozója – számol be az onet.pl a nem mindennapi esetről. Az enyészetnek szánt szeméthalmokból XVIII. századi könyvek, drága ékszerek és egy varsói felkelő teljes iratanyaga is előkerült.
Az egyszerűen Lukasz úrnak nevezett férfi hangsúlyozta: hogy az egyik ősnyomtatvány kánonjogi rendelkezések gyűjteményéből áll.
Munka közben igazi kincsekre bukkanok. Többször találtam régi nyomatokat, de más értékes dolgokat is. Nemrég találkoztam egy egyedi medállal. Később megnéztem, és kiderült, hogy ez az ékszerszövetkezet mindössze két ilyen darabot készített
– emelte ki a férfi, akinek meggyőződése, az emberek nincsenek tisztában azzal, mit is dobnak ki. Lukasz úr elmesélte, hogy a varsói felkelés résztvevőjéről, Tadeusz Hadrysról föllelt történelmi dokumentumot, idézzük:
Átadtam a Varsói Felkelés Múzeumának ingyen. De ezek megszerzésére nem volt érdeklődés. Végül az egyik fővárosi gyűjtő vásárolta meg hatalmas összegekért őket.
További magyar nyelvű részletek az Economx-ben.