Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the wp-toolbelt domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client1/web84/web/wp-includes/functions.php on line 6121
Komoly veszteséggel birkózik a Mohu – hírösszefoglalónk | Dél-kom Intranet


A Mol májusban durván visszavágta a hulladékos részleg bevételi kimutatását; a korrekcióval a kormányzati magyarázat szerint az ötmilliárdos nyereség hárommilliárd forintos veszteséggé alakult. A Szabad Európa ma reggeli kiadásában elemezte a Mohu helyzetét, finanszírozhatóságát (szerző: Wiedemenn Tamás).Tudni kell a hulladékkoncesszióról, hogy az Európai Bizottságnál panaszt tettek a hulladékpiac magyarországi átalakítása miatt. A panasz tiltott állami támogatás miatt érkezett a bizottsághoz, ezt egy szakmai szervezet nyújtotta be. Egyik része arról szól, hogy a kormány azután adta koncesszióba a hulladékpiac nagy részét, hogy egy olyan új díj bevezetéséről döntött, amely nyereséggel kecsegtető üzleti lehetőséggé változtatta az addig alulfinanszírozott rendszert: ez az EPR-díj, vagyis a kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer, amelyben a termékek gyártói viselik a pénzügyi felelősséget a hulladékkezelésért a termék teljes életciklusa során. Magyarul a gyártók fizetnek a termék jövőbeli hulladékkezeléséért: újrahasznosításáért vagy ártalmatlanításáért. Éppen az EPR-díj miatt ugorhatott meg már a koncesszió első évében a MOHU bevétele, ami komoly profitot hozott, hiszen 5,6 milliárd forintos adózás utáni eredményt realizált a cég. Ez azért okozott problémát, mert a kormány azért adta oda 35 évre, vagyis hosszú időre a piacot a Molnak, mert ennyi idő kell arra, hogy a cég befektetései megtérüljenek. Brüsszelben viszont nem értették, hogy ha már az első évben nyereséges a MOHU, miért kellett 35 évre lezárni a piacot a versenyző magáncégek előtt.

A Szabad Európa birtokába került dokumentum szerint a kormány ezzel kapcsolatban azzal érvelt a bizottságnál, hogy valójában nem is volt nyereséges a MOHU 2023-ban. A kormányzati anyag szerint az éves beszámoló elkészítésekor a koncessziós társaságnak – az akkor rendelkezésre álló információk alapján – kellett pénzügyi elhatárolásokat alkalmaznia a várható EPR-bevételeivel szemben. Bár a MOHU-nak csak májusban kellett volna leadnia az előző évi beszámolót a hatóságoknak, a tőzsdén jelen lévő anyacég, a Mol miatt január 10-én kellett meghatározni a várható eredményeket. Az EPR-bevételek 2023. évi IV. negyedévi adatai pár nappal később, január végén álltak volna rendelkezésre. (Az adatokat az Országos Környezetvédelmi Információs Rendszeren, az OKIR-on keresztül kell jelenteni. Az OKIR negyedévente továbbítja az adatokat a MOHU-nak. Ezt követően a MOHU kiállítja a számlákat az érintett cégeknek.) A kormány szerint a koncessziós társaság (Mol) konszolidált számviteli beszámolójában tehát a pénzügyi év zárásakor, 2024. január 10-én a koncessziós társaság várható eredménye a fent említett 5,6 milliárd forint volt. A kabinet magyarázata szerint ezután a várakozásokkal és az alkalmazott pénzügyi elhatárolásokkal ellentétben világossá vált, hogy a várt bevételek nem fognak realizálódni. Ezért a Mol a májusi befektetői tájékoztatóján jelentette a korrekciót, amelyet 2024 első negyedévében számolt el. A kormány szerint „ez a korrekció a koncessziós társaság adózás előtti eredményét mintegy hárommilliárd forintos veszteséggé változtatja 2023-ra”.

A Mol valóban korrigálta beszámolóját, amelyet itt lehet elérni. A várt húszmillió dolláros bevétel helyett, tízmilliárd dolláros veszteségről adott számot a befektetői tájékoztatójában. A Mol májusi sajtóközleményében csak annyit írt erről, hogy a „körforgásosgazdaság-szolgáltatások eredményeire hatással volt a vártnál alacsonyabb kiterjesztett gyártóifelelősség- (EPR) bevétel realizálása”.