Az Európai Bizottság két új kötelezettségszegési eljárást indított a magyar hatóságok ellen . Az EB ezeket akkor kezdeményezi, ha egy tagállamban nem vagy rosszul alkalmaznak valamilyen uniós jogszabályt. Az eljárás levelezéssel indul, de csak egy peres folyamat végén vezethet pénzbüntetéshez. A Telex azt írja, hogy a novemberi döntések között a testület a magyar hatóságoknak a hulladékról szóló uniós irányelv megfelelő átültetéséért írt felszólító levéllel indította az eljárást. Ennek részeként az Európai Bizottságnak a kiterjesztett gyártói felelősségnél meghatározott nemzeti célokkal is van baja, és elvileg arról sem számoltak be a hatóságok, hogyan segítenék elő a házi komposztálást. A 24.hu szerint a hulladéklerakókról szóló irányelv miatt indult a másik eljárás, mert az EB szerint a magyar hatóságok nem ültették át megfelelően a szelektíven gyűjtött hulladék lerakását megakadályozó előírást. A 444, amely bőségesebb háttéranyagot bocsát olvasói rendelkezésére, kiemeli: a Bizottság a fenti ügyekben felszólító levelet küld Magyarországnak, amelynek két hónapja van arra, hogy válaszoljon a levélre és orvosolja a Bizottság által feltárt hiányosságokat. Amennyiben a Bizottság nem kap kielégítő választ, úgy határozhat, hogy indokolással ellátott véleményt ad ki. Az ügyről a HVG mellett a Portfolio szolgál még érdemi többletinfomációval. Ne kipécézésre gondoljunk, ez a két ügy megint egy hosszú lista része, sőt, szeptemberben 26 tagállam kapott ilyen formában, más témában dörgedelmet – emlékeztet a Világgazdaság.