– teszi fel a kérdést a Turista című természetjáró Magazinban Tóth Judit. A válasz egyszerű is, bonyolult is. Az egyszerű persze így hangzik: Ukrajnából. Igen ám, de a háború sújtotta ország egyszerűen nem tud több forrást elkülöníteni a hulladékgazdálkodásra. A keletkező települési hulladék 94 %-ugyan a hulladéklerakókba kerül, ám ezek 90 %-a nem felel meg az európai követelményeknek. Kárpátalján 200 nagy, de egytől-egyig szabványon kívüli hulladéklerakóban mintegy 3 millió tonnányi hulladék halmozódott fel. Úton útfélen találni illegális szemétlerakókat, és sajnos ma is gyakorlat, hogy még a szállodák is a Tiszánál öntik le a szemetüket. A települések határában hatalmas szeméthegyek magasodnak, amelyeknek egy részét áradáskor magával ragadja a folyó, és átszállítja hozzánk.
![]()