189 milliárdos bevétel mellett csaknem 6 milliárdos adózott nyereséggel zárt tavaly a Mohu Mol – derül ki a 35 éves hulladékkoncessziót tavaly év közepe óta átvevő Mol szakcégének nyilvános beszámolójából. Az anyacég nem vett ki osztalékot. Míg a közszolgáltatási tevékenység, vagyis a lakossági hulladékbegyűjtés és -előkezelés 28 milliárdos veszteséget mutatott, addig a „kiterjesztett gyártói felelősségi rendszernek” nevezett, a visszaforgatható anyagok előállítóitól az újrahasznosításra beszedett, úgynevezett EPR-díjakból 26 milliárdos nyereséget értek el. Amíg a koncesszión kívüli tevékenységek 12 milliárdos hasznot hajtottak, az intézményi, vagyis a lakossághoz kapcsolódó, de elkülönítetten gyűjtött, hasznosítható hulladék üzlete 2 milliárdos veszteséggel kezd.
A tavalyi nyereségadat részben az EPR-bevételek becslésén alapult – tájékoztatta az ügy kapcsán a Népszavát Tóth Eszter, a Mohu pénzügyi vezetője. Később a vártnál kevesebb EPR-díj folyt be, amivel már veszteségbe fordultak – tette hozzá. A Mohu mindezek mellett már 2023-ban is jelentős beruházásokat hajtott végre – szögezte le.
Az első időszakban a jelentős beruházások miatt a várható nyereségeket beruházásokba forgatják, így a következő években is „negatív pénzforgalmi eredmény” várható. Hosszú távon ugyanakkor, természetesen, a Mol vezetőségével együtt, ezt is egy hasznos és ténylegesen nyereséges üzletágnak vélik. Tevékenységük első, tört évében több tíz milliárdot előlegeztek meg közel 3 ezer palackvisszaváltóra, a vállalt közel két tucat új hulladékudvarból nemrég Esztergomban átadták az elsőt, megindult az ígért, száz begyűjtőjármű beszerzése és a hulladékedényeket is cserélik.
A bejelentést ugyanakkor negatív felhangok is kísérik a hazai sajtóban, a Greenfo egyenesen úgy fogalmaz, hogy az Orbán kormány hulladékpolitikája roncsderbire hajazó koncepciótlan kapkodások sorozata. A Párbeszéd-Zöldek pedig a koncesszió kudarcának bizonyítékaként, nemrég egy, a Mohutól kapott adatsorra hivatkozva az így begyűjtött hulladékok 2023. második félévi mennyiségének nagyarányú visszaeséséről számolt be.

A Hírstart Hamar veszteségbe fordulhat a Mohu Mol nyeresége címmel szemléz. Kapcsolódó hír a KEMMA előzetese, amelyben arról esik szó, hogy régi probléma oldódhat meg Tatán. Az Ipari Parkban hulladékudvart alakít ki a MOHU.