Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the wp-toolbelt domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client1/web84/web/wp-includes/functions.php on line 6121
Gyakorlatilag elérhetetlen a visszaváltási díjas italcsomagolás – hírösszefoglalónk | Dél-kom Intranet


A Greenpeace Magyarország felmérte, mennyire voltak elérhetőek a visszaváltható italcsomagolások a hazai élelmiszerüzletekben a vonatkozó kormányrendelet januári életbe lépését követő első negyedévben. Az eredmények lesújtóak: a zöldszervezet csak elvétve talált ilyen italcsomagolást a boltok polcain. A visszaváltó automaták egyelőre szinte kihasználatlanul állnak az üzletekben, hiszen a gyártók a végsőkig kitartanak az eldobható italcsomagolások mellett. Az elvesztegetett negyedév alatt csak PET-palackból 400 millió fogyhatott el, amelynek kétharmadát így jó eséllyel nem hasznosítják újra. Az RTL híroldala megírja, hogy a március 16. és 30. között végzett kéthetes felmérés részeként a Greenpeace önkéntesei és aktivistái ellátogattak a hazai kilenc legnagyobb élelmiszerüzlet-lánc tetszőlegesen kiválasztott 16 boltjába. Ezekben azt vizsgálták, hogy vannak-e már az új jelöléssel ellátott, 50 Ft-os visszaváltási díjjal forgalmazott egyutas üveg- és PET-palackok, illetve alumínium dobozok. A 16 üzletből csupán 3 boltban találtak a felmérést végzők ilyen jelöléssel ellátott italcsomagolásokat, két Aldi és egy Spar üzletben. Az Aldi egyik saját márkás PET-palackos termékét kínálja visszaváltási díjjal, a Sparban pedig egy hazai kisüzemi sörfőzde aludobozaira került fel az ezt jelölő logó. A boltokban található termékválasztékhoz képest ez a mennyiség teljesen elhanyagolható. A Greenfo mai kiadásában további részletekkel és háttéranyagokkal szolgál. A HVG az Elkenődtek a greenpeace-esek, amikor meglátták, milyen kevés helyen kapni 50 forintos visszaváltható palackot sokatmondó címmel ad összefoglalót, Ebben kiemelik: a környezetvédők megvizsgálták azt is, vannak-e az üzletekben többutas, újratölthető üveg- és PET-palackok, amelyekre ugyancsak kiterjed az új visszaváltási rendelet. Ezekre ugyan eltérő mértékű betétdíjat állapíthatnak meg a gyártók, de egységes, fektetett palackot ábrázoló logóval kell őket jelölniük. Ilyen logóval ellátott palackot sehol nem találtak a greenpeace-esek.

Aki szertné frissíteni vagy szinten tartani angol nyelvtudását, annak a TradeMagazin e tárgyban írott anyagát ajánljuk, aki pedig a forrásnál kíván tájékozódni, az természetesen a Greenpeace oldalán megteheti.