Egy új elemzés alapján a műanyagszennyezés megváltoztatja a Föld teljes rendszerét, súlyosbítja az éghajlatváltozást, a biológiai sokféleség csökkenését, az óceánok savasodását, valamint az édesvíz- és földhasználat problémáit – írja a The Guardian. A szakértők szerint a műanyagot nemcsak hulladékproblémaként kell kezelni, hanem olyan termékként, amely károsítja az ökoszisztémákat és az emberi egészséget. A 24.hu a hétvégén annak kapcsán idézte az angol lapot, hogy november 25-én megkezdődik Dél-Koreában a végső tárgyalás egy, a műanyagszennyezés visszaszorítását célzó, jogilag kötelező érvényű globális egyezményről. 2023-ban világszerte legalább 510 millió tonna műanyagot állítottak elő, de az éves mennyiségnek csupán a 9 százalékát hasznosítják újra. A maradékot elégetik, hulladéklerakókban helyezik el vagy eldobják. A mikroműanyagok ma már mindenütt ott vannak, még a Mariana-árokban is.