Budapesten lecserélik a zöld műanyag közterületi hulladékgyűjtőket 2029-ig – közölte a Főpolgármesteri Hivatal hétfőn a 444-gyel. Az MTl-hez is eljuttatott közlemény szerint
a fővárosi közterületi hulladékgyűjtőpark jelenlegi gerincét képező zöld kukák a modern városképhez kevésbé illeszkednek, és már nem szolgálják a budapestiek, illetve a Budapestre látogatók folyamatosan változó közterülethasználati szokásait, igényeit sem.
A Vitéz Dávid vezette Klímavédelmi, Közlekedési és Városfejlesztési Bizottság hétfői ülésén a Népszava szerint téma volt az utcai takarítás továbbszámlázása, és az iparművészek bevonása az új kukák tervezésébe is. Hosszú és szétfolyó vita alakult ki abból az előterjesztésből, amely 3000 köztéri szemetes visszaszerelését és a köztisztaság erőteljes javítását kérte számon a városvezetésen. A bizottsági ülésen be is mutatták az első 54 „teszt–kukát”, amelyek sötét szürke színűek, oldaluk bordázott, tetejük fém. A tesztelés alatt álló edények jobban ellenállnak a fagynak, hőnek, UV-sugárzásnak, szennyeződéseknek és a rongálásoknak. A kihelyezett edények átlagosan 30, de van, ahol 80 literrel is nagyobbak a korábban használt kukáknál. A köztéri szelektív hulladékgyűjtőkkel kapcsolatban viszont tragikusak a tapasztalatok, ezekbe mindent bedobálnak gondolkodás nélkül. Ezen a lakosság edukációjával mindenképpen javítani kell.
Budapesten havonta átlagosan több mint 760 tonna szemetet gyűjtenek be a köztéri kukákból, az úttisztításból származó hulladék mennyisége viszont havonta a 820 tonnát is meghaladja.