Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the wp-toolbelt domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client1/web84/web/wp-includes/functions.php on line 6121
Elbukhat a visszaváltási rendszer? – hírösszefoglalónk | Dél-kom Intranet


A megkérdezettek 94 százaléka már hallott a januártól bevezetett, de élesben csak júliusban induló új italospalack-visszaváltási rendszerről – derült ki a Publicus Intézet által a Népszava felkérésére készített januári felmérésből. A lehetőség egyelőre ugyanakkor viszonylag kevés válaszadó, mindössze 38 százalék számára elérhető egy közeli élelmiszerboltban. 45 százalék így nemmel válaszolt és 17 százalék nem tudott, illetve kívánt válaszolni. Érdekesség, hogy e tekintetben jelentős különbség mutatkozott a kormánypárti és az ellenzéki szavazók között: míg előbbiek 28, utóbbiak 46 százaléka találkozott már az új géppel. A kutatásban részt vevők 63 százaléka azt ígéri, mindenképp visszaváltja majd a díjköteles italcsomagolásokat, 21 százalék viszont csak akkor, ha lesz ilyen berendezés ott, ahol vásárolni szokott. Míg 6 százalék nem tervez bajlódni a palackok visszaváltásával, további 6 százalék inkább nem is vesz különdíjas terméket. A legfeljebb 8 általánost végzettek és a diplomások (67 és 65 százalék) nagyobb arányban tervezik biztosan visszavinni a palackokat és dobozokat, mint a szakmunkások és az érettségizettek (60 és 59 százalék). A kertes házban élők 67 százalékával szemben a panellakók csupán 45 százaléka él majd a lehetőséggel.

A válaszolók 32 százaléka egyáltalán nem vesz PET-palackos italt. 20 százalék 1-5, 12 százalék 5-10, 13 százalék 10-20, 10 százalék 20-30, 13 százalék pedig 30-nál is többet vásárol havonta. Míg az alumíniumdobozos üdítők vagy alkoholos italok iránt az emberek 61 százaléka nem érdeklődik, 2 százaléknyian havonta akár több mint 30-at is beszereznek ilyenből.

A tények kijózanítók. A Magyarországon 2018-ban gyártott 1,3 millió tonna csomagolóanyaghoz képest egy évre rá elkülönítetten mindössze 230 ezer tonna papír-, műanyag-, fém- és üveghulladékot gyűjtöttek be – derül ki a 2021-2027-re vonatkozó Országos Hulladékgazdálkodási Tervből. (Pedig utóbbinak csak egy része csomagolóanyag.) A vegyes hulladék 26 százaléka visszaforgatható csomagolás. A műanyag-újrahasznosítás követi a gyártás bővülését, de így a lerakási arány csak megrekedni látszik ötven százalék körül. A 60 százalékos uniós előíráshoz képest az üvegek közel 40 százalékát dolgozták fel újra. Az összes érintett termékre vonatkozó, 55 százalékos EU-szinthez képest, míg a 2011-es hazai arány 59 százalékot mutatott, az érték 2018-ra 47 százalékig esett. Brüsszel 2025-re (a fát leszámítva) a tagállamoktól 50-75, 2030-ra pedig 55-85 százalékos újrafeldolgozást vár el. A Szabad Európa tavalyi értesülései szerint viszont az Orbán-kabinet halasztást kérhet.

A tényeken kívül a Népszava elemzéssel is szolgál. A lap az új visszaváltási rendszerről Szabó Györgyöt, a Humusz Szövetség alelnökét, a „nulla hulladék” programvezetőjét kérdezte Egy a kérdések és válaszok közül:

Nemzetközi példák alapján a hasonló rendszerek bevezetése után változhat a lakosság által megvásárolt PET-palackok mennyisége? Akinek nincs lehetősége visszaváltásra, azok számára ez palackonként 50 forint áremelkedés.

Sajnos a PET-palack-fogyasztás visszaesése az új rendszertől nem várható. Európai példák alapján a szemetelés, vagyis az elhagyott italcsomagolások mennyisége csökkenhet, hiszen vélhetően lesz, aki az értük járó betétdíj reményében begyűjti az utcán a padok, kukák mellett hagyott palackokat és dobozokat..

Lezárult a Pénzcentrum és a Debreceni Egyetem közös kutatása, amelyben a fogyasztók előzetes véleményét vizsgálták az új üvegviszzaváltó rendszerrel kapcsolatban. A kutatás eredményei azt mutatták, hogy a megkérdezettek többsége negatívan ítélte meg az új rendszert, kisebb-nagyobb kényelmetlenséggel számolva. Emellett az emberek nagy része nem változtatna a vásárlási szokásain, bár egy részük fontolgatta az ásványvíz vagy üdítőital fogyasztásának csökkentését, vagy alternatív megoldásokat beiktatásán. A visszaváltó automatákat sokan a várakozás és problémák forrásának tartják.