Tolnai körkép, országos helyzetkép – mondhatnánk Balogh Éva TEOL-ban megjelent cikkéről. Az ország egyre súlyosbodó szemétproblémákkal küzd, és a vármegyei hulladékudvarok, amelyek Szekszárdon, Bátaszéken, Szedresben és Tolnán állnak rendelkezésre, sem tudják megfékezni az illegális hulladéklerakók számának növekedését. A Csörge-tó környéke például folyamatos harctérré vált a szemetelők és a helyi hatóságok között, az Alisca Terra Nkft. munkatársai pedig megyeszerte nap mint nap küzdenek az illegálisan lerakott hulladék eltávolításával..Simontornyán a helyiek interneten megjelent felháborodása és parázs vitái egyre több jelzést eredményeznek. Torma József, a város polgármestere, évtizedek óta küzd a közterületi szeméttel, de ahogy ő maga is elmondta:
Az emberi igénytelenséget nehéz legyűrni.
Az Inter-Metal Recycling Kft. az országban öt helyen, közöttük Szekszárdon is átveszi az akkumulátorokat és fémhulladékokat. Az elektronikai hulladék, mint például a régi tévék, hűtők vagy számítógépek szintén jelentős mennyiségű ritka-fémmel rendelkezik, amit a hulladékudvarok szakszerűen újrahasznosítanak. Szekszárdon elektronikai hulladékot a KT-Dinamic Nonprofit Kft. is fogad térítésmentesen, kivéve a képcsöves berendezéseket és veszélyes hulladékot. Manapság egy okostelefon és internetkapcsolat is elég ahhoz, hogy valaki „hulladékkommandóssá” váljon. Több olyan weboldal és applikáció létezik, ahol be lehet jelenteni az illegális hulladéklerakókat. A hatékonyság a szemetelők hatékonyságához képest még így is elenyésző. A bírságoknak semmiféle visszatartó ereje sincs. Jó példa erre a békéscsabai házaspár esete, akik tonnaszám helyeztek ki közterületre részben veszélyes hulladékot, többek között bontott ablakokat, bontott zuhanykabint és sarokkádat, neon világítócsöveket, hullámpalát. A BEOL szerint néhányezer forintos pénzbüntetésre számíthatnak. A BAMA hasábjain Mészáros B. Endre arról számol be, hogy (többek között) az illegális hulladéklerakók felszámolását is szolgálja a drónok bevetése a Duna-Dráva nEMZETI pARKBAN.