Eleinte alapvetően hajléktalan emberek gyűjtötték a betétdíjas üvegeket és palackokat, majd a nyár második felétől megfigyelhető a jelenség kiterjedése, ahogy egyre több ember látja meg a megélhetési forrást a palackgyűjtésben – mondta Szabó Andrea szociológus a Telexben.. Ekkortól a szinte teljes társadalmi kirekesztettségben élők mellett az alsó társadalmi rétegek egyre szélesebb csoportjai is gyűjtésbe kezdtek, Budapest mellett a nagyvárosokban is. Az is megfigyelhető, hogy kialakulóban van egy új életmód, egy életstratégia, amely tudatosan és teljes egészében az üvegvisszaváltásra, és az abból származó jövedelemre alapszik, mert a munkából származó jövedelemből a társadalom alsóbb rétegei nem képesek megélni.
Gulyás Ádám hallatlanul érdekes véleménycikkéből kiderül: a MOHU folyamatosan figyelemmel kíséri a lakosságnak a betétdíjas rendszert érintő tájékozottságát. A lap információi szerint a MOHU tervezi, hogy több hajléktalanszálló mellé visszaváltó pontokat telepít. Erről azonban még folynak a tárgyalások.