Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the wp-toolbelt domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client1/web84/web/wp-includes/functions.php on line 6121
Az új visszaváltási rendszert kipróbálók fele szembesült problémával | Dél-kom Intranet


A kérdezettek 56 százaléka szerint bár jó céllal született a változtatás, a kivitelezés nem sikerült – ez szűrhető ki a Publicus Intézet reprezentatív, a Népszava megbízásából készült felméréséből. Ebben arra keresték a választ, mik az emberek tapasztalatai az új palackvisszaváltási rendszerrel, a Mol-hátterű Mohu automatáival. A kutatás (melynek eredményeit hosszú cikkben közli ma reggel a lap) szerint az emberek 69 százaléka szokott olyan italokat vásárolni, amelyeknek a csomagolásán az újonnan bevezetett rendszer szerint 50 forint betétdíj van, közülük 54 százalék már tesztelte a rendszert, és váltott vissza palackot vagy dobozt a boltokban kihelyezett automatákban. Főleg a panel épületekben lakók nyilatkoztak így, körükben 79 százalék vitt már vissza italcsomagolást, a kertes- vagy társasházban élőknek nagyságrendileg a fele még „gyűjtöget”. Ugyanis azoknak a nagy része, akik még nem próbálták ki az automatákat, tervezi ezt: 83 százalék gyűjti a csomagolásokat, hogy később visszaválthassa, 15 százalék viszont nem bajlódik ezzel. Ez utóbbi arány a társasházakban és a panelokban élők körében magasabb (31-31 százalék), mint a kertes házban élők esetében (10 százalék), feltehetően utóbbiaknak több helye van a szemét tárolására, ami igencsak sok helyet foglal így, hogy a csomagolásokat nem lehet összenyomni.

Az emberek 79 százalék mondta, hogy korábban is szelektíven gyűjtötte és dobta ki a most visszaválthatóvá tett palackokat és üdítősdobozokat, azok körében, akik szoktak ilyen termékeket vásárolni. A kutatás szerint a teljes népességet tekintve 5 százalék azok aránya, akik korábban nem gyűjtötték szelektíven ezeket a hulladékokat, most viszont gyűjtik és visszaváltják őket. Azok körében, akik már korábban is odafigyeltek a szelektív szemétkezelésre 42 százalék mondta, hogy ez az új rendszer több nehézséget okoz nekik a korábbinál, 57 százalék viszont nem érez ebben változást. Azoknak a 23 százaléka, akik már váltottak vissza palackot azt mondta: minden egyes betétdíjas csomagolást elvitt az automatához. 73 százaléknak viszont nem sikerült minden palackot vagy dobozt eljuttatni a visszaváltó-pontra. Ennek az is lehet az oka, hogy az emberek 22 százaléka olyan boltban vásárol napi rendszerességgel, ahol nincs visszaváltási lehetőség. Nem meglepő módon ez az arány a községekben a legmagasabb (36 százalék), és a megyeszékhelyeken a legalacsonyabb, 14 százalék. Ha lakóhely jellegét nézzük, a panelekben élőknek van a legkönnyebb dolguk, mert 88 százalékuk preferált boltjában van automata, a kertes házban élők esetében viszont ez csak 69 százalék. Azok közül, akiknek már volt dolguk az automatákkal, 47 százalék szembesült valamilyen problémával a visszaváltás során. 57 százalék arról számolt be, hogy a gép nem vett vissza minden palackot, 51 százalék találkozott olyan esettel, hogy az automata egyáltalán nem is működött. Emellett 9 százalékukkal előfordult, hogy valamilyen okból nem jutottak hozzá az 50 forintos betétdíjhoz.

Összességében, azok körében akik már váltottak vissza, inkább pozitív az új rendszer megítélése: 68 százalék szerint jól, vagy inkább jól működik a visszaváltás. A válaszokat némileg a pártszimpátia is befolyásolja, a Fidesz-KDNP szavazóinak 82, az ellenzékieknek 59, a Tisza Párt híveinek és a bizonytalanoknak pedig 64 százaléka vélekedik kedvezően a rendszerről. Mégis, az összes megkérdezett 56 százaléka ért egyet azzal a kijelentéssel, hogy „az új visszaváltási rendszer jó cél érdekében jött létre, de rossz a kivitelezés”. Csak 32 százalék gondolja azt: „az új visszaváltási rendszer hatékony módszer, hogy minél több palack kerüljön újrafelhasználásra”. Még a kormánypárti szavazók körében is 2 százalékos többségben vannak az első állítást megjelölők (45 százalék 43 százalék elégedettel szemben).

Továbbbi eredményel és elemzés a Népszavában.