Az Európai Unió költségvetése új bevételi forrással gazdagodott 2021-től. Korábban nagyrészt a vámok és a tagállamok befizetései adták saját bevételeinek nagy részét. A 2021–2027-es költségvetési ciklusban bejött egy új tétel, a tagállamok által termelt, de nem újrafeldolgozott műanyag csomagolási hulladék mennyiségén alapuló nemzeti hozzájárulás. Az új illetéket az egyes tagállamokban a nem újrafeldolgozott műanyag csomagolási hulladék tömege alapján számítják ki, kilogrammonként 0,8 euró lehívási mértékkel. A fel nem dolgozott műanyag csomagolási hulladék magas aránya miatt évente akár százmilliárd forintot is befizethet a magyar állam az Európai Unió közös kasszájába. Éppen az újrahasznosítás felfuttatása miatt kapta meg a Mol a hazai hulladékgazdálkodás nagy részét a koncessziós szerződés keretében, mégsem találni arra utaló jelet, hogy a Molnak meg kellene térítenie ezt az összeget az államnak, ha nem hozza az elvárt újrahasznosítási célszámokat. Pedig a koncesszió eredeti definíciója szerint a magáncég kapja a díjakat és viseli a kockázatokat. A felvetődő kérdésekre a Szabad Európa felületén Wiedemann Tamás.