Tavaly júliusig évente nagyjából 80 000 tonna nem újrahasznosítható hulladék végezte a kökényi lerakóban. Az engedélyek alapján ennél évente 40 ezer tonnával több kerülhetne ide, de mivel az újrahasznosítás mindig fontos volt a létesítményben és rengeteg ezt célzó beruházás történt itt, ezért nem használták ki a teljes kapacitását. Azonban a MOHU érkezésével valami gyökeresen megváltozott – írta meg a hét végén a Telex. A kökényi hulladéklerakóba érkező, megnövekedett hulladékmennyiség ugyanakkor sürgető helyzetet teremtett. A több hulladék miatt a vártnál hamarabb telik fel a lerakó, emiatt fel kell gyorsítani a tervezett kapacitásbővítést. Mindezt úgy, hogy a Mecsek–Dráva Önkormányzati társulás szerint még az sem világos, hogy az új lerakó kialakítása kinek a feladata.
Kértünk már korábban állásfoglalást a kormánytól, ahonnan akkor azt a választ kaptuk, hogy még dolgoznak az erre vonatkozó koncepció kialakításán. Éppen ezért döntöttünk úgy, hogy a kisebb, néhány millió forintos beruházást igénylő előkészítési feladatokat elvégzi a társulás azért, hogy az új lerakó kiépülése időben elkezdődhessen
– válaszolták a lap kérdésére. A Mecseki Müzli (amely szinte szó és betű szerint ismételte meg a Telex cikkét) emlékeztetett: a társulás elnöke Pécs polgármestereként Péterffy Attila.
A Telex a MOHU-t is megkereste kérdéseivel. Mivel a kökényi lerakó rendkívül hatékonyan és jól működik, ezért MOHU több hulladékot irányít ide – válaszolták a cégnél. Ugyanakkor nyitott kérdés, hogy ki fogja fizetni a kökényi hulladéklerakó bővítését. A két lap információi szerint a hulladéklerakók kapacitásfejlesztése – mivel nem koncessziós létesítmények – a tulajdonosok feladata. Azaz végső soron ezt az önkormányzati társulásnak kell majd megoldania. Olyan településeknek – köztük Pécsnek – amelyek a kormányzati intézkedések miatt eleve forráshiánnyal küzdenek. Abban reménykedhetnek az érintett települések, hogy mivel a kökényi kiemelt fontosságú hulladék-ártalmatlanítási végpont, ezért a megváltozott igénybevételhez igazodva a szakpolitika időben rendel forrást a bővítéshez.
A tényeket szűkszavúan ismeretette a Panorámanet is.
A HVG kiemelte, hogy a társulásnak nincs beleszólása abba, hogy a MOHU milyen döntéseket hoz, így kizárólag a hulladéklerakóba érkező mennyiség hirtelen növekedésének következményeit tapasztalják. A lerakó kihasználtsága így a korábbi becslésekhez képest akár egy évvel hamarabb elérheti a telítettségi szintet, amely korábban 2027 elejére volt tervezve.
Az önkormányzati társulás álláspontja szerint a MOHU átszervezési gyakorlata nincs összhangban a helyi igényekkel és a fenntarthatósági elvekkel.
Frissítünk!
A Pécs Aktuál (forrásra való hivatkozás nélkül) már kész tényként kezeli, hogy, idézzük: {…} az állam nem biztosít plusz forrást a társulás tulajdonában álló lerakó bővítésére. A lap munkatársai a tervekről is szerztek információt. Ezek szerint az új lerakó befogadóképessége a tervek szerint több szakaszban növekedne, és akár további 2,15 millió tonna hulladékot fogadhatna, amely két évtizedre megoldást jelenthetne a Dél-Dunántúlon keletkező hulladék kezelésére.