Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the wp-toolbelt domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client1/web84/web/wp-includes/functions.php on line 6121
A vártnál gyorsabban telik a kökényi hulladéklerakó – hírösszefoglalónk, frissítéssel! | Dél-kom Intranet


Tavaly júliusig évente nagyjából 80 000 tonna nem újrahasznosítható hulladék végezte a kökényi lerakóban. Az engedélyek alapján ennél évente 40 ezer tonnával több kerülhetne ide, de mivel az újrahasznosítás mindig fontos volt a létesítményben és rengeteg ezt célzó beruházás történt itt, ezért nem használták ki a teljes kapacitását. Azonban a MOHU érkezésével valami gyökeresen megváltozott – írta meg a hét végén a Telex. A kökényi hulladéklerakóba érkező, megnövekedett hulladékmennyiség ugyanakkor sürgető helyzetet teremtett. A több hulladék miatt a vártnál hamarabb telik fel a lerakó, emiatt fel kell gyorsítani a tervezett kapacitásbővítést. Mindezt úgy, hogy a Mecsek–Dráva Önkormányzati társulás szerint még az sem világos, hogy az új lerakó kialakítása kinek a feladata.

Kértünk már korábban állásfoglalást a kormánytól, ahonnan akkor azt a választ kaptuk, hogy még dolgoznak az erre vonatkozó koncepció kialakításán. Éppen ezért döntöttünk úgy, hogy a kisebb, néhány millió forintos beruházást igénylő előkészítési feladatokat elvégzi a társulás azért, hogy az új lerakó kiépülése időben elkezdődhessen

– válaszolták a lap kérdésére. A Mecseki Müzli (amely szinte szó és betű szerint ismételte meg a Telex cikkét) emlékeztetett: a társulás elnöke Pécs polgármestereként Péterffy Attila.

A Telex a MOHU-t is megkereste kérdéseivel. Mivel a kökényi lerakó rendkívül hatékonyan és jól működik, ezért MOHU több hulladékot irányít ide – válaszolták a cégnél. Ugyanakkor nyitott kérdés, hogy ki fogja fizetni a kökényi hulladéklerakó bővítését. A két lap információi szerint a hulladéklerakók kapacitásfejlesztése – mivel nem koncessziós létesítmények – a tulajdonosok feladata. Azaz végső soron ezt az önkormányzati társulásnak kell majd megoldania. Olyan településeknek – köztük Pécsnek – amelyek a kormányzati intézkedések miatt eleve forráshiánnyal küzdenek. Abban reménykedhetnek az érintett települések, hogy mivel a kökényi kiemelt fontosságú hulladék-ártalmatlanítási végpont, ezért a megváltozott igénybevételhez igazodva a szakpolitika időben rendel forrást a bővítéshez.

A tényeket szűkszavúan ismeretette a Panorámanet is.

A HVG kiemelte, hogy a társulásnak nincs beleszólása abba, hogy a MOHU milyen döntéseket hoz, így kizárólag a hulladéklerakóba érkező mennyiség hirtelen növekedésének következményeit tapasztalják. A lerakó kihasználtsága így a korábbi becslésekhez képest akár egy évvel hamarabb elérheti a telítettségi szintet, amely korábban 2027 elejére volt tervezve.

Az önkormányzati társulás álláspontja szerint a MOHU átszervezési gyakorlata nincs összhangban a helyi igényekkel és a fenntarthatósági elvekkel.

Frissítünk!

A Pécs Aktuál (forrásra való hivatkozás nélkül) már kész tényként kezeli, hogy, idézzük: {…} az állam nem biztosít plusz forrást a társulás tulajdonában álló lerakó bővítésére. A lap munkatársai a tervekről is szerztek információt. Ezek szerint az új lerakó befogadóképessége a tervek szerint több szakaszban növekedne, és akár további 2,15 millió tonna hulladékot fogadhatna, amely két évtizedre megoldást jelenthetne a Dél-Dunántúlon keletkező hulladék kezelésére.