A világ vesztésre áll az elektromos hulladék elleni küzdelemben – közölte az ENSZ egyik szakértője szerdán, miután egy jelentés szerint egy év alatt 62 millió tonna elektronikai hulladék keletkezett a Földön. Az Origó megszokott stílusában rögtön minden világok végét vizionálta, ugyanakkor hozzátette: a hulladékhegy nagy nyereséggel hasznosítható nyersanyagforrás is.

A Tőzsdefórum a Global E-Waste Monitor jelentését idézi. Eszerint a 62 millió tonna 82 százalékos növekedés 2010-hez képest. Ha a dolgok így folytatódnak, 2030-ban 82 millió tonnára lehet számítani. A jelentés készítői szemléletes összehasonlításokkal illusztrálják a globális hulladékprobléma mértékét: 2022-től 1,55 millió 40 tonnás teherautót tölthet meg az elektronikai hulladék – írják. Egy emberre vetítve az európaiak termelik a legtöbb elektronikai hulladékot, évente 17,6 kilogrammot, ezt követi Óceánia (16,1 kilogramm) és Amerika (14,1 kilogramm). Európa a hulladék mintegy 42,8 százalékát hasznosítja újra. A Portfolio Kees Baldét, az ENSZ Továbbképző és Kutató Intézetének Fenntartható Ciklusok programját irányító vezető tudományos szakértőjét idézi:
Ezeket az termékeket gyakran nehéz javítani. Nagyon könnyen hulladékká válnak, így pedig a globális hulladéktermelés egyre nagyobb
– mondta a szakértő.
Az e-hulladékhegy növekedése gyorsabb, mint az újrahasznosítási erőfeszítések növekedése. Így el fogjuk veszíteni a csatát
– tette hozzá. További részletek a Hírvonalban.