Ma reggel a Népszava robbantotta a bombát. Szalai Anna, a lap újságírója észrevette, hogy egy, a mai közgyűlésre készült előterjesztés szerint a fővárosi önkormányzat eladja hulladékgazdálkodási üzletágát a Mol Zrt-vel közösen létrehozott MOHU Budapest Zrt-nek. A lap emlékeztet: Fővárosi Közgyűlés – más lehetősége nem lévén – 2022. szeptemberben vita nélkül úgy döntött, hogy a BKM részvételével közös céget hoz létre a Mollal 2023. június 30-ig, az erről szóló szándéknyilatkozatot ugyan 2022 novemberében aláírták, de a MOHU Budapest Zrt-t csak tavaly májusban sikerült létrehozni, bejegyezni pedig még később. közös cég ügyében csak most jutott el oda a Fővárosi Közgyűlés, hogy szerdán dönthet a BKM tulajdonában lévő eszközök apportjáról, illetve Hulladékhasznosító Mű (HUHA) és a pusztazámori hulladéklerakó (PRHK) eladásáról. A BKM a MOHU-nak átadott vagyonelemeinek értékét 26 milliárdra becsülte két nemzetközi könyvvizsgáló cég. A MOL ezzel azonos összeget tesz bele a közös cégbe. Ezzel párhuzamosan a MOHU Budapest Zrt. 33,4 milliárd forintért megvásárolja a HUHA-t, illetve 4,1 milliárd forintért a PRHK-t. Az induláskor a BKM csak az eszközöket teszi bele a közös cégbe, ám később ahogy a MOL által vállalt beruházások és fejlesztések megvalósításával nő a cég értéke, felborulna a jelenlegi 50-50 százalékos részvényesi arány. Ennek megakadályozására a hulladékégetőért és a lerakóért kapott összeg felét a BKM egy külön számlán helyezi el, hogy a későbbi tőkeemelések során tartani tudja majd a lépést a MOL Nyrt.-vel. Ezzel együtt is marad a két eladásból 18,7 milliárd „szabadon” felhasználható összeg.