Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the wp-toolbelt domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client1/web84/web/wp-includes/functions.php on line 6121
A fémhulladék negyven százaléka eltűnt a piacról | Dél-kom Intranet


Nyolc hónap telt el azóta, hogy a Mol átvette a hazai hulladékgazdálkodás nagy részét. A fémhulladékok esetében óriási a visszaesés, a második félévben az anyag negyven százaléka eltűnt a piacról, az akkumulátorok esetében hatvan százaléka. Akkora a baj, hogy a kormány az Európai Bizottsághoz fordult, mert nem tudjuk tartani a vállalt újrahasznosítási számokat. Pedig az állam éppen azért szervezte ki koncesszióba a piacot, hogy növekedjen az újrahasznosítási arányszám – írja ma reggeli számában a Szabad Európa (szerző: Wiedemann Tamás).

A magyar állam kevesebb adóbevételre tett szert. A fémleadáskor a magánszemélyeket szja-fizetési kötelezettség terheli, vagyis ennyivel kevesebb pénzt kapnak az átadott fémért a MÉH-telepen. A NAV adatai szerint a 2022. július–október közötti négy hónapban levont adó címén 685 millió forint folyt be a költségvetésbe, míg 2023 hasonló időszakában már csak 362 millió. Csak négy hónap alatt 323 millió forintot bukott emiatt az állam. (A tavaly novemberi és decemberi adatok még nem elérhetők az adóhivatalnál.)

A kormányzati dokumentum szerint a derogációs jogosultság megszerzéséhez végrehajtási tervet kell készíteni és benyújtani az Európai Bizottság részére 24 hónappal a kötelezettség határidejének lejárta előtt. Az Energiaügyi Minisztériumban azért kellett sietni a munkával, mert ha nem akartak kicsúszni a határidőből, 2023. december 31. előtt meg kellett küldeni a bizottságnak a kérvényt. A derogációs kérelem meg is érkezett decemberben Brüsszelbe, az Európai Bizottsághoz. A Szabad Európa megkereste a Mol koncessziós cégét. A MOHU a lapnak küldött válasza szerint a koncesszió indulása óta folyamatosan nő a leadott fémhulladék mennyisége. „Az éves összehasonlításban szerepet játszhat a fogyasztás visszaesése, a koncesszió indulása előtti megnövekedett leadások mennyisége, illetve az, hogy december 31-ig moratórium volt érvényes a történelmi készletekre, vagyis a július 1. előtt begyűjtött hulladékot a koncesszión kívül lehetett értékesíteni” – közölte a MOHU.