Gúta városa 2022 elején teljesen új alapokra helyezte a hulladékgazdálkodást: bevezették a mennyiségalapú elszámolást, amelynek lényege, hogy mindenki annak alapján fizet, amennyi szemetet termel. Annak érdekében, hogy a lakosok minden egyes szemétürítés után tisztában legyenek a tőlük elszállított hulladék mennyiségével, a város ezentúl ingyenes telefonos applikációt biztosít lakosai és a helyi vállalkozások számára. Az új rendszerről, illetve az azt bemutató sajtótájékoztatóról bőséges tudósítást közölt tagnap esti kiadásában a Felvidék.ma..A település chippel ellátott kukáival pontosan mérni lehet a háztartási hulladék mennyiségét. Két tételből tevődik össze a szemétdíj, egy 12,50 eurós (mai árfolyamon körülbelül 5000 forint) rögzített átalánydíjból (nyugdíjasok és egészségkárosodottak számára 6 euró), valamint mozgó részből. Ez utóbbi kilogrammonként 10 cent (=40 forint).