Fontos részleteket közölt a Mol hulladékkoncessziós cége, a MOHU a január elsején élesedő visszaváltási rendszerről egy háttérbeszélgetésen. A Telex cikkében emlékeztet, palackonként 50 forintot fizetünk majd jövőre az egyszerhasználatos műanyag-, fém- vagy üvegpalackokért, így aki nem gyűjti őket, sokat bukhat. A 24.hu ismerteti a rendszer fölépítését:
- amikor egy italgyártó piacra dobja a termékeit, lejelenti, hogy hány palackot adott el, és befizeti a palackonkénti 50 forintokat;
- ezután a nagykereskedő-kiskereskedő megveszi a termékeket, és kifizeti az 50 forintokat a gyártóknak, akik így már a pénzüknél vannak;
- amikor a kereskedő értékesít, az is beszedi a fogyasztóktól a pénzt, vagyis ő is zéróra zár;
- a hétköznapi vásárlók akkor jövünk ki nullára, ha minden palackot összegyűjtünk és visszaváltunk.
- amit pedig nem viszünk vissza, azzal veszíthetünk, egyben a MOHU ezt a pénzt megnyeri. Részben ez a vissza nem váltott palack finanszírozza a rendszert.
A Potrfólió Szabó Szilviát, a MOHU, Gyártói Felelősségi Rendszerek vezetőjét és Pethő Zsoltot, a MOHU Hulladékgazdálkodási Zrt. vezérigazgatóját szólaltatja meg..Pethő Zsolt elmondta, hogy január 1-től több, mint 2000 kihelyezett automatát biztosítanak, de az önkéntes jelentkezéseket is beleszámítva várhatóan 4000-6000 automata lesz az országban. A nagyobb alapterületű kiskereskedelmi láncoknál, akik kötelezettek az automaták üzemeltetésére, már zajlanak a telepítések vagy az azokkal kapcsolatos egyeztetések, illetve a kisebb boltoktól is már mintegy 100 megkeresés érkezett önkéntes csatlakozásuk érdekében. A visszaváltási rendszer az úgynevezett egyutas italcsomagolásokra vonatkozik, ez teszi ki az összes italtermék körülbelül 90%-át (pl. alu dobozok, műanyag palackok, üvegek egy része). Az eddig is visszaváltási rendszerrel működő újrahasználható, vagy úgynevezett többutas csomagolások (pl. egyes italos üvegek) a megszokott, régebbi automatákban lesznek visszaválthatók, de az új nagy kapacitású automatáknál is lesz lehetőség ilyen jellegű modulok beépítésére. Minden italos palackon fel lesz tüntetve egy egyértelmű szimbólum, ami megmutatja, hogy milyen csomagolási típusról van szó. De a jogszabály alapján január 1-től a többutas szimbólumos, valamint az új egyutas szimbólumos jelölések mellett még a polcokon lehetnek a jelölés nélküli palackok is. A régi rendszerben gyártott palackokon még nem lesz az új rendszerben visszaváltható vonalkód, így azokat nem fogja tudni az automata visszaváltani.
Újdonság, hogy az automata akkor fogja tudni beazonosítani a visszahozott hulladékot, ha azt sértetlenül viszik vissza, nemcsak vonalkódot, hanem a termék formáját is azonosítja a gép. Vagyis az összenyomás már nem működik.
– mondta el a vezérigazgató. Érdekesség, hogy jelenleg Magyarországon nincs olyan vállalat, amely fel tudná dolgozni és élelmiszeripari használatra újragyártani az így visszagyűjtött alumíniumdobozokat, vagy üvegeket.
A Greendex és a Világgazdaság szerint egy jól működő DRS (Deposit Return Scheme, azaz a visszaváltó rendszer) rendszerrel 3,3 milliárd darab, mintegy 158 ezer tonna italcsomagolás rendezett visszagyűjtése valósulhat meg Magyarországon 3 éves felfutási idővel, amennyiben 90%-os visszagyűjtési és újrahasznosítási aránnyal számolunk. A 3,3 milliárd darabból 1,7 milliárd darab, és 50 ezer tonna PET-palack, 1,3 milliárd darab, 18 ezer tonna fém-, és 0,3 milliárd darab, 91 ezer tonna üvegpalack. A visszaváltási rendszer bevezetése éppen ezért mérföldkő a hulladékgazdálkodásban, mert januártól nem a kommunális hulladékba kerülnek ezek az újrahasznosítható hulladékok.