A visszaváltós PET-palackos, aludobozos, üveges rendszer érdekes aspektusára hívja föl a figyelmet ma reggeli kiadásában a Player: a rendszer működtetője annál jobban jár, minél kevesebb hulladékot viszünk vissza. Először is szögezzük le, írja a szerző, Rácz Tamás, hogy a pénzezéssel és a hulladékok hímes tojásként való kezelésével megbonyolított visszagyűjtési rendszert magunknak köszönhetjük. Ha eddig is mindenki bedobálta volna az összes flakont, dobozt, üveget a megfelelő gyűjtőkonténerekbe, vagy ahol jól működött a lakossági visszagyűjtés, ott szépen szétválogatta volna a cuccokat a begyűjtő szolgáltató rendszerének megfelelően, erre nem lett volna szükség. Enélkül is megvalósulhatott volna az EU által előírt, Magyarország által is elfogadott cél, miszerint 2020-ra az újrahasznosítható hulladék fele, 2025-re 70, 2029-re 90%-a visszakerült volna a körforgásba. A kissé provokatív hangvételű, de vitaképes állításokat tartalmazó cikk egyik ténymegállíptása például ez: a MOHU, eleve kap egy úgynevezett „csatlakozási” és „szolgáltatási” díjat a csomagolt italok gyártóitól, a rendszer beindítására és működtetésére. Emellett minden forgalomba került flakon, palack, aludoboz betétdíja, ami kikerül a rendszerből, tiszta nyereség a MOL-nak, a cégnek, amelynek kötelessége a visszváltó rendszert, az automatákat hatékonyan, mindannyiunk megelégedésére üzemeltetni. Itt érzem ennek a rendszernek a leggyengébb pontját -írja Rácz újdondász.